Jak Grupa Azoty reaguje na Europejski Zielony Ład? To wielkie wyzwanie, przed którym staje cała Europa i polska gospodarka, w tym przemysł uzależniony od węgla.
Świadomie podchodzimy do wyzwania, jakim jest Europejski Zielony Ład i wszystko, co się z nim wiąże. Widać to na różnych płaszczyznach. Przykładowo, od wielu lat skutecznie realizujemy proces transformacji Grupy Azoty w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym.
Nie czekając na kolejne regulacje europejskie, już teraz wpisujemy się naszymi działaniami w Europejski Zielony Ład i prowadzimy projekty z zakresu ograniczenia emisyjności i śladu węglowego. Jesteśmy w przededniu publikacji strategii Grupy Azoty do 2030 roku, w której przedstawimy szczegóły naszych zielonych projektów inwestycyjnych.
W Europejski Zielony Ład wpisuje się również dywersyfikacja naszego portfela produktowego. W obszarze tworzyw rozwijamy gamę produktów biodegradowalnych. W obszarze nawozowym wprowadziliśmy mocznik z inhibitorem ureazy czy też bardzo innowacyjny system rolnictwa precyzyjnego. W oparciu o dane pochodzące z satelity przeprowadzamy bezinwazyjną analizę gleby, co jest wykorzystywane przez naszych klientów w zakresie celowanego doboru nawozów Grupy Azoty pod aktualne potrzeby upraw. Na łańcuchu wartości przesuwamy się coraz bardziej z prostej sprzedaży nawozów w kierunku sprzedaży usługi nawożenia.