Polska coraz bardziej bezgotówkowa

Z najnowszego badania przeprowadzonego przez Instytut IBRIS dla Polskiego Standardu Płatności wynika, że 19 proc. Polaków w ogóle nie nosi przy sobie gotówki, 33 proc. osób przez 26 rokiem życia przyznaje, że korzysta tylko z elektronicznych form rozliczania. Ciągle jednak większość transakcji w Polsce realizowana jest w formie gotówkowej.

Aktualizacja: 18.09.2018 18:10 Publikacja: 18.09.2018 17:35

Polska coraz bardziej bezgotówkowa

- Obrót bezgotówkowy przynosi korzyści konsumentom, przedsiębiorcom, administracji publicznej i całej gospodarce – przekonywali zgodnie we wtorek uczestnicy konferencji, która zainaugurowała kampanię społeczną „Warto Bezgotówkowo".

Czytaj także: Gotówka nie zniknie przez płatności bezgotówkowe

- Jeśli transakcji dokonujemy w sposób analogowy, czyli płacimy za nią gotówką, to w żaden sposób nie pomagamy cyfryzacji gospodarki. Bez cyfrowych płatności nie ma cyfrowej gospodarki – przekonywał Dominik Wójcicki, dyrektor departamentu gospodarki elektronicznej w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

Tłumaczył, że obrót bezgotówkowy to nie tylko symbol nowoczesności, lecz także korzyść – zarówno w wymiarze społecznym, jak i finansowym. Naszym celem jest upowszechnienie stosowania płatności elektronicznych i zastąpienie części transakcji gotówkowych, elektronicznymi instrumentami płatniczymi, czyli: kartami płatniczymi, przelewami, blikiem oraz płatnościami mobilnymi – mówił dyr. Wójcicki.

Przekonywał, że płacenie kartą czy telefonem, to jeden z pierwszych, łatwych kroków, do przestawienia biznesu na nowoczesny system cyfrowy. – Dziś płacę kartą, jutro będę korzystał z bankowości elektronicznej – mówił Dominik Wójcicki. Jego zdaniem dokonywanie i przyjmowanie płatności w formie elektronicznej poprawia zarządzanie firmą. Pozwala jej wprowadzać programy lojalnościowe, pomaga utrzymywać lepsze kontakty z klientami.

Mimo nowoczesnego systemu bankowego, jednego z najnowocześniejszych na świecie, kuleje u nas jednak liczba punktów, w których można zapłacić kartą. - W Polsce mamy w tej chwili 2 mln kas fiskalnych. Terminali płatniczych jest jednak nieco ponad 700 tys. Oznacza to, że tylko w 1/3 punktów można zapłacić kartą – mówił dyr. Wójcicki.

Jego zdaniem to musi się zmieniać. I temu ma pomóc akcja „Warto bezgotówkowo". W ciągu ostatniego roku, dzięki współpracy pomiędzy Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii oraz Krajową Izbą Rozrachunkową i Fundacją KIR na Rzecz Rozwoju Cyfryzacji Cyberium ponad połowa urzędów administracji publicznej została wyposażona w terminale płatnicze. – Jeszcze w 2017 r. zaledwie 10 proc. urzędów akceptowało płatności bezgotówkowe. Dziś taką możliwość oferuje już ponad 60 proc. z nich - mówił Dariusz Marcjasz, wiceprezes zarządu KIR. - Od momentu uruchomienia Programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej, czyli od kwietnia zeszłego roku do końca sierpnia tego roku, Polacy zrealizowali w urzędach prawie 900 tys. transakcji bezgotówkowych o łącznej wartości ponad 114 mln zł – dodał. Jego zdaniem to ważny krok w kierunku budowy administracji nowoczesnej i przyjaznej obywatelom. Od września program wyposażania instytucji państwowych w terminale wspiera Fundacji Polska Bezgotówkowa. Do 31 sierpnia 2021 r. wydłużono przy tym okres, w którym urzędy mogą akceptować płatności bezgotówkowe bez ponoszenia kosztów terminali POS i obsługi transakcji, a także możliwość zainstalowania terminali płatniczych w każdym punkcie kasowym urzędu. Żadnych opłat z tytułu realizowanych płatności nie ponoszą również klienci urzędów.

Ciągle też przedsiębiorcy mogą korzystać z programu, który pozwala im za darmo pobierać i instalować w swoich placówkach terminale płatnicze. Przez 12 miesięcy od momentu zainstalowania nie ponoszą też kosztów jego użytkowania. – To pomysł unikalny w skali świata – przekonywał Paweł Widawski, wiceprezes Fundacji Polska Bezgotówkowa. Do programu może się przyłączyć każdy przedsiębiorca i instytucja publiczna. - Przez pierwsze siedem miesięcy w ramach Programu Polska Bezgotówkowa zainstalowano już 70 tys. terminali w całej Polsce. Ten proces postępuje bardzo szybko – mówi prezes Widawski. Na ten rok Fundacja postawiła sobie cel rozdysponowania w ramach programu 100 tys. terminali. W kolejnych latach ich liczba ma sięgnąć kilkuset tysięcy. – Dzięki temu Polska będzie posiadała jedną z najbardziej rozwiniętych i najnowocześniejszych cyfrowych sieci płatniczych – przekonywał Paweł Widawski.

Zwrócił uwagę, ze w Polsce jest jeszcze wiele miejsc, mniejszych miejscowości, w których nie funkcjonuje nawet jeden terminal płatniczy.

Dziennikarze pytali, jakie koszty będą ponosić przedsiębiorcy, po zakończeniu 12-miesięcznego okresu bezpłatnego użytkowania terminalu płatniczego. – Operatorzy zaproponują im komercyjne warunki – usłyszeli wymijające odpowiedzi. W końcu udało im się jednak wycisnąć informację, że dziś koszt użytkowania to średnio 0,7 proc. wartości transakcji dla małych przedsiębiorców. Ci więksi potrafią wynegocjować niższe koszty. – Program Polska Bezgotówkowa zwiększył konkurencję wśród agentów systemów płatniczych. Dziś oferują oni znacznie niższe koszty niż przed uruchomieniem programu. I te koszty dalej będą spadać - mówił Paweł Widawski.

W tej chwili w obiegu jest 210 mld zł gotówki. Odpowiada to blisko 10-proc. naszego PKB. – Koszty obsługi gotówki, organizacji jej obiegu, druku i wymiany, to 1,8 proc. PKB – mówił Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich, przewodniczący Koalicji na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności. – Jest na czym oszczędzać. Te koszty przewyższają nakłady na naukę – dodał.

Wyliczał, że dziś Polacy mają 39,1 mln kart. Ponad 16 mln klientów banków ma stały dostęp do bankowości elektronicznej. – 60 proc. transakcji rozliczanych jest gotówkowo, prawie 40 proc. elektronicznie. Cieszymy się ze stopniowego wzrostu płatności bezgotówkowych. Ale gotówka w Polsce jeszcze trzyma się mocno – stwierdził prezes Kiciński. W ramach drugiej edycji akcji "Warto bezgotówkowo" przewidziany jest tydzień płatności bezgotówkowych, w dniach od 15 do 19 października. Organizatorzy zapowiadają akcje promocyjne i edukacyjne. Po szczegóły zapraszają na stronę www.wartobezgotowkowo.pl.

- Obrót bezgotówkowy przynosi korzyści konsumentom, przedsiębiorcom, administracji publicznej i całej gospodarce – przekonywali zgodnie we wtorek uczestnicy konferencji, która zainaugurowała kampanię społeczną „Warto Bezgotówkowo".

Czytaj także: Gotówka nie zniknie przez płatności bezgotówkowe

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse
Będzie konkurs dla członków Rady Fiskalnej
Finanse
Jak przestępcy ukrywają pieniądze? Kryptowaluty nie są wcale na czele
Finanse
Były dyrektor generalny Binance skazany za pranie brudnych pieniędzy
Finanse
Podniesienie kwoty wolnej od podatku. Minister finansów Andrzej Domański zdradził kiedy
Finanse
Co się dzieje z cenami złota? Ma być jeszcze drożej
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił