Niestety, na rynku finansowym istnieje wiele oszustw związanych z konsolidacją kredytów i rzekomą pomocą w spłacie długów. Nie znając struktury i zasad funkcjonowania produktów finansowych można dać łatwo się zwieść. Starając się o kredyt konsolidacyjny, należy więc upewnić się, że korzysta się z oferty legalnego, zaufanego źródła. Wszelkie firmy pożyczkowe, które wymagają od klienta płacenia z góry opłat za zabezpieczenie pożyczki lub przygotowanie oferty i umowy należy omijać szerokim łukiem.
Co daje konsolidacja kredytów?
Celem połączenia wszystkich dotychczasowych zobowiązań jednym kredytem konsolidacyjnym jest uczynienie wszystkich obecnych rat bardziej przystępnymi do spłaty. W skrócie i uproszczeniu: bank lub firma pożyczkowa spłaca nasze długi, a kwota powstałego w ten sposób kredytu konsolacyjnego podzielona zostaje przez ilość miesięcy, w ramach których podejmujemy się go spłacać. Dzięki wydłużeniu tego okresu otrzymujemy jedną, niższą ratę, która nie będzie tak znacznie obciążać naszego budżetu. Przed podjęciem decyzji o kredycie konsolidacyjnym i podpisaniem umowy należy więc dokładnie upewnić się, że nowa rata mieści się naszych aktualnych możliwościach i naprawdę przyniesie nam ulgę. Jeśli posiadamy chwilowe lub długofalowe problemy finansowe i otrzymanie kredytu konsolidacyjnego ma być rozwiązaniem problemu ze zbyt wysokimi ratami innych zobowiązań - warto zastanowić się, na jaką kwotę możemy sobie pozwolić.
Czasami wchodzenie z jednych zobowiązań w drugie, mimo potencjalnych zalet w postaci niższej raty, może bowiem prowadzić do jeszcze większych kłopotów finansowych. Konsolidacja zadłużenia często sprowadza się do zaciągnięcia jednej dużej pożyczki o niższej stopie procentowej - takie rozwiązanie ma na celu ułatwienie spłat innych, mniejszych długów: kart kredytowych, kredytów konsumpcyjnych, limitów w koncie, pożyczek ratalnych, a w niektórych przypadkach również chwilówek. Tu jednak ważna uwaga: niewiele banków podejmuje się "wrzucenia" w konsolidację zobowiązań zaciągniętych w firmach pożyczkowych, a jeżeli już, to pod warunkiem, że oprócz tego konsolidowane będzie co najmniej jedno zobowiązanie z tradycyjnego banku.
Czym jest konsolidacja zadłużenia?