Jak starać się o kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest jednym z produktów bankowych, o którym z pewnością słyszałeś w ostatnim czasie nie raz. Promowany jest jako remedium na wszelkie problemy finansowe i sposób na pozbycie się niewygodnych zobowiązań, a na dodatek otrzymanie jednej, niższej raty. Faktycznie, kredyt konsolidacyjny, dobrany w odpowiedni sposób i uzupełniony o wewnętrzną dyscyplinę finansową, może zdziałać cuda i przy odrobinie determinacji znacząco wpłynąć na naszą sytuację materialną oraz pozwolić nam na wyjście ze spirali długów.

Publikacja: 30.04.2019 10:57

Jak starać się o kredyt konsolidacyjny?

Niestety, na rynku finansowym istnieje wiele oszustw związanych z konsolidacją kredytów i rzekomą pomocą w spłacie długów. Nie znając struktury i zasad funkcjonowania produktów finansowych można dać łatwo się zwieść. Starając się o kredyt konsolidacyjny, należy więc upewnić się, że korzysta się z oferty legalnego, zaufanego źródła. Wszelkie firmy pożyczkowe, które wymagają od klienta płacenia z góry opłat za zabezpieczenie pożyczki lub przygotowanie oferty i umowy należy omijać szerokim łukiem.

Co daje konsolidacja kredytów?

Celem połączenia wszystkich dotychczasowych zobowiązań jednym kredytem konsolidacyjnym jest uczynienie wszystkich obecnych rat bardziej przystępnymi do spłaty. W skrócie i uproszczeniu: bank lub firma pożyczkowa spłaca nasze długi, a kwota powstałego w ten sposób kredytu konsolacyjnego podzielona zostaje przez ilość miesięcy, w ramach których podejmujemy się go spłacać. Dzięki wydłużeniu tego okresu otrzymujemy jedną, niższą ratę, która nie będzie tak znacznie obciążać naszego budżetu. Przed podjęciem decyzji o kredycie konsolidacyjnym i podpisaniem umowy należy więc dokładnie upewnić się, że nowa rata mieści się naszych aktualnych możliwościach i naprawdę przyniesie nam ulgę. Jeśli posiadamy chwilowe lub długofalowe problemy finansowe i otrzymanie kredytu konsolidacyjnego ma być rozwiązaniem problemu ze zbyt wysokimi ratami innych zobowiązań - warto zastanowić się, na jaką kwotę możemy sobie pozwolić.

Czasami wchodzenie z jednych zobowiązań w drugie, mimo potencjalnych zalet w postaci niższej raty, może bowiem prowadzić do jeszcze większych kłopotów finansowych. Konsolidacja zadłużenia często sprowadza się do zaciągnięcia jednej dużej pożyczki o niższej stopie procentowej - takie rozwiązanie ma na celu ułatwienie spłat innych, mniejszych długów: kart kredytowych, kredytów konsumpcyjnych, limitów w koncie, pożyczek ratalnych, a w niektórych przypadkach również chwilówek. Tu jednak ważna uwaga: niewiele banków podejmuje się "wrzucenia" w konsolidację zobowiązań zaciągniętych w firmach pożyczkowych, a jeżeli już, to pod warunkiem, że oprócz tego konsolidowane będzie co najmniej jedno zobowiązanie z tradycyjnego banku.

Czym jest konsolidacja zadłużenia?

Termin "konsolidacja" oznacza "połączenie wielu rzeczy w jedną, bardziej efektywną całość" - i na tym, w dużym skrócie, faktycznie polega kredyt konsolidacyjny. W sytuacji idealnej powinien oferować jedną, niższą ratę zamiast kilku pojedynczych. Dotychczasowe zobowiązania zostają w całości spłacone i zamknięte, a kredytobiorca kosztem dłuższego okresu kredytowania może cieszyć się ulgą finansową wynikającą z niższych łącznych rat. Oczywiście warto być świadomym, że konsolidacja jest rozwiązaniem prawdopodobnie kosztowniejszym niż pojedyncza spłata rat różnych produktów, ale jest jednym z najlepszych rozwiązań w przypadku problemów finansowych. Dodatkowo część banków przy konsolidacji oferuje również dodatkową gotówkę, którą można przeznaczyć na dowolny cel kredytowy.

Jak starać się o kredyt konsolidacyjny?

Idealnej oferty można szukać samodzielnie lub skorzystać z profesjonalnej pomocy eksperta kredytowego. Pierwsza opcja wymaga jednak znajomości produktów finansowych i umiejętnego weryfikowania ofert. Najlepszy kredyt konsolidacyjny posiada stosunkowo niskie oprocentowanie, ratę kapitałowo-odsetkową dopasowaną do indywidualnych możliwości oraz przystępna pod względem okresu kredytowania. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług eksperta finansowego - warto wybrać takiego, który nie jest bezpośrednio powiązany z jedną firmą finansową. Usługi doradztwa kredytowego posiadają wiele narzędzi, które pomogą realnie ocenić sytuację finansową klienta i opracować plan wyjścia z długów - refinansowanie kredytów w innym banku, konsolidacja etc. To sprawia, że profesjonalni doradcy są idealnym wyborem dla kogoś, kto czuje, że jego sytuacja finansowa ulega pogorszeniu.

Do złożenia wniosku o konsolidację niezbędne będzie przedstawienie zaświadczeń o dotychczasowych zobowiązaniach, które mają zostać spłacone, aktualnych dochodach i innych dokumentów, których zakres zależy od indywidualnych procedur wybranego banku. Aby otrzymać kredyt konsolidacyjny, warto posiadać dobrą historię w BIK. Dzięki temu wiele banków jest skłonnych zaproponować nieco lepsze warunki. Pamiętajmy, że niski scornig (ocena punktowa wystawiana przez Biuro Informacji Kredytowej) zwykle przekreśla szanse na otrzymanie kredytu w banku.

 

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje