Ustawa znosi listę spółek, w których minister skarbu ma prawo sprzeciwić się kluczowym decyzjom. Lista obejmowała spółki energetyczne, paliwowe i gazowe, nawet jeśli resort skarbu nie był w nich dominującym akcjonariuszem. Nowy dokument zamiast tego wskazuje tylko obszary objęte ustawą – tzw. infrastrukturę krytyczną dotyczącą ropy, energii i gazu.
Polska lista spółek „złotego weta”, obejmująca 13 firm, nie podobała się Komisji Europejskiej, która – po kilkakrotnych ostrzeżeniach – zapowiedziała w listopadzie 2009 r., że wnosi przeciw naszemu krajowi sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Szanse na wygraną mielibyśmy marne – dotąd nie udało się to żadnemu krajowi. Wejście w życie nowej wersji ustawy pozwoli nam uniknąć sporu.
– Komisja Europejska zapowiadała początkowo, że wniesie sprawę do ETS w ciągu dwóch miesięcy, ale mamy nadzieję, że teraz już do tego nie dojdzie – mówi „Rz” wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski. – Informujemy KE na bieżąco o postępie prac nad ustawą.