PFR dzisiaj oferuje pięcioletnie obligacje, wielkość emisji ma wynieść do 18,5 mld zł, oprocentowanie obligacji jest stałe i wynosi 1,625 proc. – wynika z listu emisyjnego. Wartość nominalna jednej obligacji wynosi 1 mln zł, a cena emisyjna 995 870 zł.

Przetarg obligacji PFR organizuje PKO BP, przy udziale banku Pekao jako dealera programu oraz Alior Banku, Banku Millennium, BNP Paribas Polska, mBanku, Santander Banku Polska oraz ING Banku Śląskiego jako dealerów. Informacje o wynikach oferty powinny pojawić się po południu.

Czytaj także: Czy po pandemii grozi nam kryzys finansowy

PFR pozyskane środki chce przeznaczyć na finansowanie tarczy finansowej, wartej do 100 mld zł, w ramach której za pośrednictwem banków wypłaca już pieniądze pomagając polskim przedsiębiorstwom dotkniętym skutkami epidemii koronawirusa. Wczoraj PFR informował, że w tydzień od startu programu przyznano wsparcie 50 tys. firm, na ich konta wpłynęło 10 mld zł, pracuje w nich 500 tys. osób.

PFR informował, że planuje emisje obligacji w odstępach około tygodniowych. Początkowo emisje PFR mają opierać na tenorach 4-5-letnich, które docelowo będą wydłużane do 5-7-10 lat. PFR rozważał też emisje w walutach obcych, wspominano o możliwości emisji do inwestorów indywidualnych, ale raczej w dalszej kolejności.

Debiutancką emisję obligacji, mających finansować tarczę, fundusz przeprowadził 27 kwietnia. Wyemitował wtedy czteroletnie obligacje o wartości 16,3 mld zł. Obligacje te są oprocentowane w stosunku rocznym na poziomie 1,375 proc., czyli nieco więcej niż podobne obligacje skarbowe, które – w przeciwieństwie od papierów PFR – zwolnione są z podatku od aktywów, m.in. stąd wyższa rentowność obligacji PFR. Większa marża papierów Funduszu to także efekt mniejszej płynności takich obligacji niż skarbowych.