Do końca czerwca trwają konsultacje z przedsiębiorcami o tym które z obniżeń administracyjnych są najbardziej uciążliwe i kosztowne. Wicepremier Waldemar Pawlak potwierdził obietnice rządu, że w przyszłym roku zmniejszą się obciążenia firm o 25 proc w przepisach dotyczących: środowiska, planowania i zagospodarowania przestrzennego, zabezpieczenia społecznego, prawa gospodarczego, prawa pobierczego. prawa pracy o usług turystycznych. Dodatkowo w marcu gotowy będzie raport Ministerstwa Gospodarki na temat " otoczenia prawnego i instytucjonalnego małych i średnich przedsiębiorstw. Celem tego raportu ma być uproszczenie przepisów szczególnie ograniczających i przeszkadzających małym firmom.
Ministerstwo gospodarki rozpoczęło tez konsultacje międzyresortowe i społeczne nad projektem ustawy o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Z pierwszej wersji projektu zniknęły zapisy o spółdzielniach pracy, nie zmieniono zaś pomysłu zniesienia licencji dla pośredników nieruchomości. Ministerstwo chce by rząd przyjął projekt ustawy najpóźniej w czerwcu. Przypomnijmy, że projekt zmienia ponad 20 ustaw, gdzie zapisane są zapisy o zezwoleniach, pozwoleniach i innych formach regulujących działalność gospodarczą. Projekt wprowadzić ma Oświadczenia zamiast zaświadczeń, mniej zezwoleń, niższa kary dla firm i dłuższe terminy na zgłoszenie się do różnych instytucji. Dodatkowo łatwiej będzie handlować alkoholem i prostszy będzie dostęp do części zawodów.
Ministerstwo proponuje by oświadczenia zastąpiły potwierdzenia o niekaralności, nie trzeba też będzie do urzędowych wniosków dołączać odpisów z Krajowego Rejestru Sądowego lub ewidencji działalności gospodarczej, rzadziej pójdziemy też do urzędów skarbowych i ZUS po potwierdzenia, że nie zalegamy tam z płatnościami. Tańsze mają być wpisy do KRS. Pierwszy to wydatek 500 zł, kolejny - 250 zł (teraz to 1000 i 400 zł).zaplanowano mniejsze obciążenia finansowe. Wpłaty na PFRON będzie można doliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Można będzie odroczyć płacenie składek na ZUS,a termin przedawnienia składek ubezpieczeniowych płaconych przez przedsiębiorcę z jego części wynagrodzenia ma być umarzany po 5 latach.
Za to kasy fiskalne mają pojawić się na stałe w kancelariach prawnych, u różnych doradców, księgowych, w ochronie zdrowia i kulturze. Łagodniejsze kary będą za m.in. wyłudzenia kredytów i naruszanie praw pracowniczych. O połowę obniży się limit grzywny za przestępstwo skarbowe, jeśli kwota podatku narażonego na uszczuplenie jest małej wartości. Skarbówka liberalniej podejdzie też do nieterminowego płacenia podatków. Znikną też kary więzienia za naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych. W ich miejsce pojawią się wysokie (nawet do 20 tys. zł) grzywny. Reforma ma ruszyć od stycznia 2011 roku.
Wicepremier Waldemar Pawlak zastanawia się, czy PIT-y osób zatrudnionych u jednego pracodawcy nie mogłyby rozliczać urzędy skarbowe. Ministerstwo gospodarki chce do czerwca przygotować projekty ustaw zmniejszające obciążenia administracyjne w siedmiu dziedzinach prawa (między innymi w ubezpieczeniach, prawie pracy i gospodarczym). Zastanawia się też czy możliwa będzie rezygnacja z comiesięcznych raportów o stanie zatrudnienia składanych przez firmy do ZUS, jeśli nie ma żadnych zmian w zatrudnieniu.