West LB Bank Polska może zadebiutować na GPW

Właściciel West LB, fundusz private eqiuty Abris, nie myśli o połączeniu go z inną instytucją ze swojego portfela, czyli FM Bankiem

Publikacja: 01.04.2010 04:44

Abris deklaruje, że będzie w razie potrzeby dokapitalizowywał FM Bank.

Abris deklaruje, że będzie w razie potrzeby dokapitalizowywał FM Bank.

Foto: Rzeczpospolita

Abris przejmie także firmę Masterlease Polska, która zajmuje się m.in leasingiem. – Nasza skłonność do przeprowadzenia kolejnych inwestycji w instytucje finansowe jest mniejsza – mówi Paweł Gieryński, partner w Abris Capital Partners. – Zależy nam na dywersyfikacji ryzyka.

W portfelu funduszu Abris jest jak na razie siedem inwestycji, docelowo ma być 10 – 12. Poza dwoma bankami Abris ma m.in. pakiet kontrolny akcji ukraińskiej sieci supermarketów, dystrybutora i producenta słonych przekąsek, który działa na Ukrainie, w Rumunii i Polsce, Alumetalu, producenta aluminiowych stopów odlewniczych.

– Nie koncentrujemy się na określonych branżach. Inwestujemy tam, gdzie widzimy potencjał wzrostu – mówi partner w Abris. – Dlatego wybraliśmy sektor finansowy w Polsce.

Fundusz nie szukał możliwości kupienia banku w Czechach, Rumunii czy na Węgrzech, bo nie uznał, że jest to interesujące. Poza tym najwięcej ofert Abris dostawał z Polski.

Fundusz postawił na spółki działające w rynkowych niszach. FM Bank ma obsługiwać mikroprzedsiębiorstwa, a WestLB małe i średnie firmy oraz samorządy. – Jeszcze dwa lata temu wydawało się, że wejście na rynek bankowości korporacyjnej nie ma sensu, ponieważ jest on już zagospodarowany – podkreśla Gieryński. – Warunki się jednak zmieniły. Banki nie rywalizują o nowych klientów, nie prześcigają się w zwiększaniu portfeli kredytowych.

Abris nie zamierza łączyć obu banków, to dla funduszu dwa oddzielne projekty. Średnia długość inwestycji Abrisu to trzy – cztery lata. Fundusz zwykle odsprzedaje posiadane akcje inwestorowi branżowemu.

Paweł Gieryński deklaruje, że w razie potrzeby fundusz dokapitalizuje FM Bank. W przypadku WestLB niewykluczony jest w takim wypadku debiut spółki na giełdzie. – Nie mogę się do tego dziś zobowiązać, ponieważ trudno mi przewidzieć, co będzie się działo na rynkach finansowych za dwa lata – mówi Gieryński. – Ale nie wykluczam tego.

Kapitalizacja Abrisu to 332 mln euro. Pieniądze pozyskuje od inwestorów instytucjonalnych, wielu z nich to amerykańskie uniwersytety, w tym Harvarda. Fundusz jest zainteresowany inwestycjami rzędu 20 – 50 mln euro. Abris nie stroni od kooperacji. W FM Banku pozostałymi udziałowcami są spółka Banku Światowego oraz Piotr Stępniak (były prezes Getin Holding). Natomiast współwłaścicielem WestLB będzie Dom Maklerski IDMSA.

FM Bank zaczął działać 1 marca tego roku. WestLB zmieni właściciela, gdy na jego sprzedaż zgodzi się Komisja Nadzoru Finansowego. Zarząd już pracuje nad nową strategią.

W Polsce jest jeszcze jeden bank, którego właścicielem jest fundusz private eqiuty. Innova kontroluje Meritum Bank.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje