Powstaje więcej firm

Kryzys minął. Polacy znów aktywnie rozwijają własne biznesy

Publikacja: 12.04.2010 02:59

Nowe biznesy powstają zwłaszcza w dużych województwach. W kolejnych miesiącach sytuacja ma być coraz

Nowe biznesy powstają zwłaszcza w dużych województwach. W kolejnych miesiącach sytuacja ma być coraz lepsza.

Foto: Rzeczpospolita

Przybywa nowych firm: w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku w Krajowym Rejestrze Sądowym zarejestrowano ich o 371 więcej niż rok temu w tym samym czasie.

Z danych KRS wynika, że w pierwszym kwartale roku powstało w Polsce 5266 podmiotów wobec 4995 rok wcześniej. – Rok temu powszechne było przekonanie, że na świecie panuje kryzys, Polskę czeka recesja i raczej należy się spodziewać, że w kolejnych miesiącach będzie gorzej, nie lepiej – wyjaśnia Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej. – Teraz nastroje już są o wiele bardziej optymistyczne. Jego zdaniem na pęd Polaków do tworzenia własnych firm wpłynął też fakt, że obniżono obowiązkowy kapitał zakładowy z 50 tys. do 5 tys. zł.

Impulsem dla przedsiębiorczych młodych ludzi jest też program Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, który obiecuje dotacje dla innowacyjnych firm. – To, co daje się też zauważyć, to fakt, że wygasają obecnie negatywne czynniki, które w poprzednich miesiącach prowadziły do upadku firm – mówi Nowrotek. – Dziś jest łatwiej o kredyt, zamówienia rosną, eksport się odradza.

Na narastający wśród przedsiębiorców optymizm zwraca też uwagę Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej. – Przekonanie, że kryzys mija, sprzyja decyzjom o tworzeniu firmy – mówi Arendarski. – Inną przyczyną jest natomiast rosnące bezrobocie, które co bardziej przedsiębiorczych zmusza do szukania niszy na rynku i rozwijania działalności na własną rękę. Prezes KIG przypomina też, że od kilku miesięcy panuje wśród pracodawców tendencja do cięcia kosztów zatrudnienia i namawiania pracowników do zakładania jednoosobowych firm. – Mogą oni nadal pracować tak jak pracowali, ale pracodawca nie płaci już za nich składek, co jest poważnym obciążeniem dla firmy – wyjaśnia Arendarski.

Zdaniem Jeremiego Mordasewicza z Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan ciekawe byłoby przyjrzenie się strukturze nowopowstających firm. – Takich informacji jeszcze nie mamy, ale sądzę, że sporo z nich to firmy usługowe, co ma związek z modnym obecnie outsourcingiem – mówi Mordasewicz. – W czasie kryzysu firmy, tnąc koszty, chętnie zlecały wykonanie różnych usług firmom zewnętrznym, bo to pozwalało na zmniejszenie ryzyka i skupienie się na zasadniczym biznesie.

W opinii eksperta impulsem dla Polaków są środki unijne dla nowopowstających firm. Poza tym coraz więcej naszych rodaków wraca z zagranicy z odłożoną sumą pieniędzy i też starają się dobrze je ulokować w biznesie, który pozwoli im w ojczyźnie żyć i zarabiać pieniądze.

Eksperci sądzą więc, że obecny rok będzie już znacznie lepszy, jeśli chodzi o rozwój działalności gospodarczej Polaków, niż 2009 r., kiedy powstało 19 470 nowych spółek. Zainwestowano w nie 6,658 mld zł. Rok wcześniej nowych firm powstało wprawdzie mniej (18 854), ale zainwestowano w nie znacznie więcej kapitału (11,275 mld zł).

Najwięcej przedsiębiorstw utworzono na Mazowszu (31 proc. wszystkich podmiotów). Dalej na liście uplasowały się: woj. wielkopolskie, śląskie, małopolskie, dolnośląskie.

[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki [mail=e.glapiak@rp.pl]e.glapiak@rp.pl[/mail][/i]

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje