Banki będą walczyć o niższy podatek

Optymizm bankowców rośnie, bo zainteresowanie kredytami się zwiększa. Ich dobre nastroje pogorszy podatek od banków

Publikacja: 22.09.2010 02:53

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab zwiększył się w sierpniu o 1 pkt, do 31,8 pkt. Jest wyższy o 8 pkt niż przed rokiem. W lipcu Pengab też wzrósł.

– Nie oznacza to, że trend zmienił się ostatecznie na wzrostowy. To nie jest przesądzone – twierdzi Eugeniusz Śmiłowski, prezes instytutu Pentor, który wylicza wskaźnik na zlecenie Związku Banków Polskich (ZBP).

Pengab urósł, ponieważ dobrze dzieje się na rynku kredytów. – Kredyty mieszkaniowe i konsumenckie cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Prognozy bankowców na najbliższe miesiące też są optymistyczne – mówi Eugeniusz Śmiłowski.

Trwa natomiast zastój na rynku kredytów dla małych i średnich firm, których wartość nie przekracza 1 mln euro.

Zdaniem Śmiłowskiego Pengab nie będzie radykalnie rósł m.in. ze względu na planowany podatek od banków. ZBP jest przeciwny wysokiej stawce podatku. – W Niemczech czy Wielkiej Brytanii też jest plan opodatkowania banków. Nie dość, że te państwa chcą to zrobić w inny sposób niż Polska, to dodatkowo konsekwencje dla ich sektorów bankowych będą mniej dotkliwe – mówi Krzysztof Pietraszkieiwcz, prezes ZBP.

Związek wyliczył, że relacja potencjalnego podatku (nieoficjalnie mówi się o 1,4 mld zł) do kapitałów własnych polskich banków wynosi obecnie 1,6 proc. – Identyczna relacja dla banków niemieckich to 0,34 proc., a brytyjskich 0,46 proc. – wylicza Pietraszkiewicz. – Dlaczego w Polsce ten podatek ma być taki wysoki?

ZBP jest przekonany, że na ten podatek, jeśli zostanie wprowadzony, będą się składać klienci banków. – Banki zapłaciły w zeszłym roku ponad 2 mld zł podatku. Żadna branża nie płaci więcej – przekonuje szef związku. – Płacimy też na Bankowy Fundusz Gwarancyjny i Komisję Nadzoru Finansowego.

Według wyliczeń ZBP w związku w podwyższeniem kwoty gwarantowanej depozytów do 100 tys. euro banki będą rocznie płaciły do BFG 250 – 400 mln zł rocznie przez najbliższe dziesięć lat.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje