Jej skarga dotyczy Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Polski, Portugalii, Republiki Czeskiej i Włoch.

Dyrektywa w sprawie podatku VAT 2006/112/WE zawiera przepisy szczególne - tak zwaną „szczególną procedurę marży” - obowiązujące w odniesieniu do biur podróży sprzedających turystom pakiety turystyczne. Zdaniem Brukseli pozwane państwa członkowskie wdrażają te przepisy w sposób niewłaściwy, co prowadzi do zakłócenia konkurencji pomiędzy biurami podróży.

- Szczególna procedura marży została włączona do dyrektywy w sprawie podatku VAT w celu uproszczenia stosowania podatku VAT w odniesieniu do biur podróży, ponieważ części składowe sprzedawanych przez nie pakietów mogą dotyczyć różnych krajów, w których obowiązują różne przepisy w zakresie podatku VAT - czytamy w uzasadnieniu przygotowanym przez KE. Bruksela tłumaczy, że biura podróży mogą skorzystać ze szczególnej procedury marży, gdy sprzedają pakiety turystyczne podróżującym. Procedura marży nie ma jednak zastosowania do biur podróży sprzedających pakiety wakacyjne innym przedsiębiorstwom, w szczególności innym biurom podróży, które je dalej odsprzedają.

Komunikat KE wyjaśnia, że osiem państw członkowskich pozwanych dziś w powyższej sprawie wdraża szczególną procedurę marży w sposób nieprawidłowy, zezwalając często na jej stosowanie do transakcji sprzedaży pomiędzy biurami podróży. Prowadzi to do zakłócenia konkurencji pomiędzy biurami podróży, gdyż w ten sposób niektóre biura ponoszą większe obciążenie podatkowe niż inne.

W 2006 roku Komisja zbadała stosowanie szczególnej procedury marży w całej UE i stwierdziła, że trzynaście państw członkowskich wdraża ją nieprawidłowo. Od tego czasu Cypr, Łotwa, Niderlandy, Węgry i Zjednoczone Królestwo zmieniły swoje przepisy prawne, dostosowując je do uregulowań na szczeblu UE. Jednak Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Polska, Portugalia, Republika Czeska i Włochy nie podjęły niezbędnych środków w celu zmiany swoich przepisów, w związku z czym Komisja wniosła przeciwko nim sprawę do Trybunału Sprawiedliwości.