Stopy procentowe bez zmian

RPP nie podniosła stóp procentowych. Bank centralny spodziewa się wyhamowania tempa wzrostu gospodarczego

Publikacja: 07.07.2011 01:46

Nowa projekcja inflacji przygotowana w NBP mówi, że w kolejnych latach będziemy mieli do czynienia ze spowolnieniem wzrostu gospodarczego. – Jego tempo obniży się z 4 proc. w tym roku do 3,2 proc. w przyszłym – mówi Elżbieta Chojna-Duch, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Jak wynika z projekcji, z 50-proc. prawdopodobieństwem wzrost PKB w tym roku znajdzie się w przedziale 3,0 – 4,9 proc. (poprzednia prognoza, z marca, mówiła, że będzie to 3,3 – 5,1 proc.), 1,9 – 4,5 proc. w 2012 r. (wobec 2,3 – 4,8 proc.) oraz 1,5 – 4,3 proc. w 2013 r. (wobec 1,7 – 4,4 proc.).

Obecna projekcja zakłada wyższy wzrost cen w tym roku niż marcowa, ale już na przyszły rok oczekiwania są podobne do tych sprzed czterech miesięcy. W tym roku inflacja ma wynieść 3,7 – 4,4 proc. (wobec 2,8 – 3,7 proc. poprzednio), a w 2012 r. 2,1 – 3,4 proc. (wobec 2,2 – 3,4 proc.).

3,2 procent ma według NBP wynieść wzrost PKB w 2012 roku

„Dokonane od początku roku istotne zacieśnienie polityki pieniężnej powinno umożliwić powrót inflacji do celu inflacyjnego w średnim okresie" – napisała RPP w komunikacie po wczorajszym posiedzeniu. Po czterech tegorocznych podwyżkach główna stopa NBP wynosi 4,5 proc. – Rada nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej. Możliwy jest powrót do zacieśniania polityki, natomiast nie chciałbym tego przesądzać – mówi prezes NBP Marek Belka.

– Jesienią RPP dokona prawdopodobnie kolejnej podwyżki stóp. Jest też 50-proc. ryzyko jeszcze jednej takiej decyzji na przełomie tego i przyszłego roku – ocenia Ignacy Morawski, ekonomista Polskiego Banku Przedsiębiorczości.

 

 

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje