Reklama

Nerwowa atmosfera na giełdach nie sprzyja akcjom

Obawy o Włochy i kondycję finansową USA przekreśliły szanse na odbicie na giełdach

Publikacja: 18.07.2011 03:31

Zmiany na parkietach krajów wschodzących

Zmiany na parkietach krajów wschodzących

Foto: Rzeczpospolita

W pierwszych dniach poprzedniego tygodnia inwestorzy na całym świecie, w tym na rynkach wschodzących, żyli wiadomościami z Włoch o możliwym bankructwie tego kraju. Obawy, że tamtejszy parlament nie ratyfikuje programu oszczędnościowego (jak się potem okazało – przedwczesne), spowodowały wyprzedaż akcji w poniedziałek i wtorek.

Kolejny dzień  nie przyniósł odbicia, bo okazało się, że agencja Moody's zdecydowała o obcięciu długoterminowej oceny dla Irlandii do „śmieciowego" poziomu Ba1. Koniec tygodnia upłynął natomiast pod znakiem spekulacji na temat ratingu Stanów Zjednoczonych.

Seria niesprzyjających informacji makroekonomicznych połączona z kiepskimi doniesieniami z gospodarki USA (m.in. z rynku pracy) spowodowała, że inwestorzy woleli zamykać pozycje w ryzykownych aktywach, czyli głównie w akcjach firm z państw rozwijających się. Skutkowało to spadkiem indeksu MSCI EM w poprzednim tygodniu o ponad 3,7 proc.

Najsłabiej prezentowały się, nie po raz pierwszy w tym roku, giełdy z Ameryki Płn. Pod sporą kreską był też parkiet w Turcji, z której od kilku już miesięcy inwestorzy wycofują kapitał, co skutkuje głębokimi spadkami.

Niewiele lepiej, tracąc przeszło 1,5 proc., prezentowała się giełda w Warszawie. WIG20, mimo symbolicznego odbicia w piątek, zakończył tydzień poniżej 2750 pkt. To – patrząc od strony analizy technicznej – kiepsko rokuje na kolejny tydzień.

Reklama
Reklama

Stosunkowo nieźle radziły sobie inne parkiety środkowoeuropejskie. Reformy gospodarcze w Rumunii i na Węgrzech oraz stabilny rozwój Czech przyciągają do tych państw świeży kapitał.

Dobrze prezentowała się też giełda chińska. W połowie tygodnia na rynek trafiły informacje, że w czerwcu produkcja przemysłowa wzrosła tam o 15,1 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem, a sprzedaż detaliczna aż o 17,7 proc. Obie wartości były daleko lepsze od zakładanych, co potwierdziło doskonałą kondycję chińskiej gospodarki.

Finanse
Członek Fed wzywa do obniżki stóp. Media typują go na następcę Jerome’a Powella
Finanse
Donald Trump twierdzi, że nie planuje zwolnić szefa Fed, Jerome’a Powella
Finanse
Srebro najdroższe od 14 lat. Powodów jest kilka
Finanse
Kulawa moralność finansowa Polaków. Ponad 2/5 z nas akceptuje oszustwa
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Finanse
Trump przypuścił nowy atak na Powella. Prezydent znalazł sposób na pozbycie się szefa Fed?
Reklama
Reklama