To oznacza wzrost o 23 proc. w porównaniu z dziewięcioma miesiącami ubiegłego roku.
Rosną wszystkie ważne segmenty. W finansowaniu pojazdów wzrost wynosi 20 proc. (nieco ponad 12 mld zł), a w maszynach i urządzeniach 27 proc. (7,8 mld zł).
Jeszcze mocniej skoczyło finansowanie środków transportu takich jak kolej, samoloty czy statki, bo o 60 proc., do 754 mln zł. To jednak w dużej mierze zasługa kilka a firm, a zwłaszcza Millennium Leasing oraz ING Lease.
- Motorem rynku pozostają ruchomości, a w szczególności samochody osobowe oraz maszyny i urządzenia budowlane i rolnicze. Duże i kosztowne inwestycje związane z nieruchomościami muszą jeszcze poczekać na swoją kolej – sprzedaż w tym segmencie spadła bowiem o 9 proc. – ocenia Daniel Mrozek ze spółek leasingowych BZ WBK.
Wpływ na wynik za dziewięć miesięcy ma głównie dobra pierwsza połowa tego roku. Eksperci są zgodni, że nieco słabsza koniunktura gospodarcza w kolejnych miesiącach, szczególnie w drugiej połowie sierpnia i wrześniu, sprawiła, że okres największego zainteresowania inwestycjami w tym roku mamy już za sobą. Niepewność i oczekiwanie na zmiany skłaniają przedsiębiorców do weryfikacji planów inwestycyjnych i ostrożniejszego podejścia do nowych przedsięwzięć.