Choć wydawało by się, że największym wyzwaniem przy decyzji o rozpoczęciu prowadzenia firmy są finanse, to specjaliści zwracają uwagę, ze sporym wyzwaniem okazuje się brak przygotowania biznesowego. Warto więc zastanowić się nad tym, jak rozpocząć działalność, a koszty procesu założycielskiego potraktować szerzej niż jedynie od strony finansowej.
Start? Żaden problem
Dla młodych ludzi nie ma już na szczęście różnicy, czy zakładają firmę w małej, czy w dużej miejscowości. Działalność gospodarczą można założyć przez Internet albo w urzędzie gminy, czyli z wypełnionym własnoręcznie wnioskiem, który urzędnik przeniesie do systemu, jeśli np. nie założyliśmy sobie tzw. profilu zaufanego w urzędzie skarbowym, który umożliwia rejestrację online. – W KRS też można zarejestrować firmę przez Internet. Tyle że trzeba mieć bezpieczny podpis elektroniczny i cały proces rejestracji nie odbywa się online. Wciąż jest trochę skomplikowany, bardziej kosztowny i trzeba się nachodzić, żeby dopełnić wszelkich formalności – tłumaczy Katarzyna Urbańska, ekspert PKPP Lewiatan.
Spokojnie z obawami
Jej zdaniem dla młodych ludzi zaczynających myśleć o biznesie najistotniejsze jest przełamanie stereotypów: – Dla wielu osób praca na etacie jest bezpieczniejsza niż własny biznes. A poczucie bezpieczeństwa jest tym, na co często zwracają uwagę bliscy – mówi ekspert. Niekiedy decyzji towarzyszą lęki: czy sobie poradzę z prowadzeniem własnego biznesu, czy będę miał stałe dochody, czy dam sobie radę z licznymi obowiązkami administracyjnymi itd.? Dlatego tak ważne jest spokojne przemyślenie biznesplanu i ewentualnie zwrócenie się o pomoc do wyspecjalizowanych instytucji. – Aby uniknąć „raf" związanych z formalnościami, prowadzeniem dokumentacji firmy czy obowiązkami względem różnych urzędów, instytucji, interpretacją przepisów prawa, warto nawiązać stałą współpracę czy to z biurem rachunkowym, czy np. z kancelarią prawną, które będą wykonywać za nas wiele formalności i pilnować, aby wszystko odbywało się zgodnie z prawem – tłumaczy Katarzyna Urbańska
W wielu miastach (często przy uczelniach) działają inkubatory przedsiębiorczości, gdzie można się przede wszystkim nauczyć, jak założyć firmę, jak i skąd pozyskać niezbędne informacje, jak i skąd zdobyć środki finansowe, jak pozyskiwać informacje o rynkach.
Również PARP prowadzi specjalny program pod nazwą „krajowy system usług dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw". W ramach tego programu młodzi ludzie mogą skorzystać z pomocy doradców.