Podatek od deszczu zapłaci więcej osób, ale będzie można go obniżyć

Rząd pracuje nad rozszerzeniem grupy osób, które muszą uiszczać tzw. podatku od deszczu. Kwotę do zapłaty będzie można zmniejszyć dzięki samodzielnemu gromadzeniu deszczówki.

Publikacja: 27.08.2020 13:32

Podatek od deszczu zapłaci więcej osób, ale będzie można go obniżyć

Foto: Adobe Stock

Dotychczas ustawa nakazywała uiszczanie opłaty właścicielom nieruchomości o powierzchni powyżej 3,5 tys. m kw. oraz wyłączeniu "z powierzchni biologicznie czynnej" więcej niż 70 proc. tejże nieruchomości.

Nowe przepisy mają rozszerzyć krąg podmiotów zobowiązanych do uiszczenia tzw. podatku od deszczu. W projekcie zaproponowano bowiem, aby opłata dla nieruchomości bez urządzeń do retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem wyniosła 1,50 zł za 1 m2 na 1 rok.

Zgodnie z propozycją zawartą w projekcie ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy np. w przypadku działki o powierzchni ok. 1 tys. metrów kw., która jest zabudowana w ponad 50-proc., czyli znajdują się na niej np. budynek mieszkalny, garaż, droga dojazdową, co w sumie stanowi ponad 51 proc., wówczas będziemy musieli zapłacić tzw. opłatę zmniejszającą naturalną retencję.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej oszacowało, że średnia wysokość "podatku od deszczu" na gospodarstwo domowe wyniesie 1350 zł rocznie.

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca ujawnił jednak, że kwotę tę będzie można zmniejszyć dzięki samodzielnemu gromadzeniu deszczówki.

- Jeżeli mamy taką działkę 1 tys. metrów kwadratowych – gdyby nie było na niej żadnej retencji, żadnego zatrzymywania wody opadowej, która nam spływa po tej powierzchni zabetonowanej, wówczas właściciel takie powierzchni musiałby rocznie wnieść 255 zł opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji. Ale jeżeli zamontuje podstawową formę łapania tej deszczówki np. beczki, które pozwolą łapać około 30 proc. opadów spływających z tej działki (z powierzchni zabetonowanej), wówczas ta opłata się zmniejsza dziesięciokrotnie. W skali roku opłata wyniesie 25 zł, czyli miesięcznie 2 zł - powiedział prezes Wód Polskich.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność