– Takie raporty są tworzone w oparciu o wartość aktywów jakie posiadamy, natomiast nie uwzględniają pasywów, czyli tego w jaki sposób te aktywa są finansowane – zauważa Zbigniew Jakubas. Dlatego wraz ze wzrostem wartości nieruchomości będzie też przybywać milionerów na kredyt. Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek zwraca uwagę na jeszcze jeden czynnik, który może mieć wpływ na tak dynamiczny przyrost milionerów dolarowych w Polsce – a mianowicie kurs złotego.
– Jeśli sytuacja w gospodarce będzie się poprawiać, to złoty w stosunku do dolara powinien się umacniać i w przeliczeniu na amerykańską walutę będzie rosła też wartość naszych majątków – zauważa ekonomistka.
Szybko rośnie liczba milionerów
Poziom globalnego bogactwa od 2000 roku zwiększył się ponaddwukrotnie, ustalając nowy historyczny rekord wynoszący 241 bilionów dol. amerykańskich. To efekt m.in. dynamicznego rozwoju gospodarek wschodzących i wzrostu liczby ludności w krajach rozwijających się – stwierdzili w raporcie analitycy szwajcarskiego banku Credit Suisse (październik 2013 roku). Tylko w ciągu ostatniego roku światowe bogactwo zwiększyło się o 4,9 proc. Jednak z tych 241 bilionów dolarów aż 46 proc. należy do 1 proc. mieszkańców naszego globu. Przeciętnie na świecie na każde 170 mld dol. przypada jeden miliarder. W Rosji zaś nierówności społeczne są największe i jeden miliarder przypada na 11 mld dol. majątku gospodarstw domowych. Z kolei największą wartość majątku przypadającą na jednego mieszkańca odnotowano w Szwajcarii – to aż 513 tys. dol. Kolejne pozycje zajmują Australia z 403 tys. dol. na głowę oraz Norwegia – 380 tys. dol. Średnia na świecie to 51,6 tys. dol. Warto również odnotować, że w tym roku po raz pierwszy od 2007 roku została przekroczona bariera 50 tys. dol. Najwięcej milionerów mieszka w Stanach Zjednoczonych, Francji oraz w Niemczech, gdzie ich liczba odpowiednio wynosi: 13,2 mln, 2,2 mln oraz 1,7 mln. Polska z 45 tysiącami milionerów w tym zestawieniu zajmuje 13. miejsce, jednak jest pierwsza ze względu na ich prognozowany przyrost – ich liczba do 2018 roku ma prawie dwukrotnie wzrosnąć (o 89 proc.) do 85 tys. Podobną dynamikę zmiany zanotują jeszcze tylko trzy kraje – Chiny (88 proc.), Brazylia (84 proc.) oraz Korea (79 proc.). W największych gospodarkach (USA, Francja, Niemcy) ten wzrost oscyluje w granicach 50 proc. Jeśli zaś weźmiemy pod uwagę regiony geograficzne, to najwięcej milionerów jest w Ameryce Północnej (14,2 mln) oraz Europie (10,2 mln), najmniej w Afryce (90 tys.). W dwóch pierwszych regionach liczba milionerów zwiększy się w ciągu pięciu lat odpowiednio o 41 proc. oraz 47 proc. W tym samym czasie globalne bogactwo ma zwiększyć się o ok. 40 proc. – do 334 bilionów dol. – prognozują analitycy Credit Suisse.
Opinie
Maurycy Kühn | członek zarządu Getin Noble Banku
W Polsce mamy do czynienia z zupełnie inną historią kapitału najzamożniejszych osób niż w Europie Zachodniej. 90 proc. ludzi w krajach rozwiniętych ma majątki, które są od pokoleń odziedziczone. U nas odwrotnie – 90 proc. osób posiada pieniądze, które sami zarobili w ciągu ostatnich 20 lat. I to często przy dużej dozie szczęścia i sprzyjających warunkach rynkowych. To pieniądze zarobione przez ludzi bardzo bystrych, wcale niekoniecznie wykształconych akurat w dziedzinie finansów czy ekonomii. Milionerzy znają się doskonale na prowadzeniu biznesu w swoich branżach, ale nie mają szerszej wiedzy, jak skutecznie zarządzać swoim majątkiem i dobrze go zabezpieczyć. Jeśli ktoś „szybko biegnie" jako przedsiębiorca, to często nie ma czasu na porządkowanie spraw prawnych czy własnościowych w swoich firmach, nie mówiąc już o majątku prywatnym czy zabezpieczeniu – w sensie spadkowym – swoich bliskich. Dlatego w Polsce bardzo często te sprawy są odkładane na bok i nikt się nimi nie zajmuje. To z kolei rodzi potrzebę usług doradczych, takich jak wprowadzony właśnie na polski rynek Wealth Guard, w ramach którego bankierzy oraz doradcy prawnopodatkowi doradzają klientom, jak zaplanować zarządzanie majątkiem i sukcesję. Inaczej niż na Zachodzie, gdzie ludzie zamożni od kilku pokoleń te kwestie mają już dobrze ułożone.