Finalna wersja reguły Volckera

Reguła Volckera znacząco różna od pierwowzoru. Czy uchroni przed kolejnym kryzysem finansowym?

Publikacja: 10.12.2013 10:36

Finalna wersja reguły Volckera

Foto: Bloomberg

Regulatorzy finansowych rynków w USA zdecydowali się ograniczyć niektóre rodzaje transakcji handlowych banków, jednocześnie w znacznym stopniu uwolnili  prezesów banków od osobistej odpowiedzialności, wynika z ostatecznej wersji reguły Volckera (od nazwiska jej pomysłodawcy,  byłego szefa Fed Paula Volckera), której dopracowanie trwało kilka lat.

Dzisiaj Rezerwa Federalna, Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów (FDIC), Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), Commodity Futures Trading Commission i Office of the Comptroller of the Currency ujawnią rezultaty swoich prac.

Tuzy z Wall Street, takie jak JPMorgan, Goldman Sachs Group i ich sojusznicy ponad trzy lata toczyli zacięty  bój przeciwko planowanemu zakazowi handlu na własny rachunek banków i częściowo to się opłaciło. Zakazem nie zostaną objęte działy zajmujące się market-makingiem, pod warunkiem, że traderzy nie będą wynagradzani w  sposób zachęcający do handlowania na rachunek banku. Wyjątek dotyczy  również instrumentów powiązanych  z obligacjami skarbowymi innych państw. Jednocześnie banki będą miały mniejszą swobodę w przeprowadzaniu transakcji zabezpieczających inne ryzyko.

- Chodzi o zakaz ryzykownego handlu na własny rachunek i ochronę  tak ważnych ekonomicznie działalności jak market-making -  powiedział Jacob J. Lew, sekretarz skarbu.

Jedną z najtrudniejszych dla regulatorów kwestii było rozróżnienie handlu na własny rachunek banków od market-makingu, czyli podtrzymywania rynku.

Ostatecznie złagodzono kryteria jakim banki muszą sprostać aby skorzystać z wyjątku zarezerwowanego dla market-makingu. Ich traderzy  będą musieli zarówno sprzedawać jak i kupować kontrakty lub zajmować długie i krótkie pozycje na  tych instrumentach na własny rachunek.  Skala transakcji nie może być większa niż „oczekiwany rozsądny popyt klientów w bliskiej perspektywie".

W przypadku transakcji zabezpieczających banki będą musiały m.in.  dowieść, że ograniczają one ryzyko.

Ostateczna wersja reguły Volckera jest znacząco różna od pierwotnej propozycji, a jej wpływ na  rynki trudno ocenić - skomentował  Daniel Gallagher z SEC.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku