W tym miesiącu gotówka średnio stanowi 5 proc. portfela, co jest najwyższym poziomem od czerwca 2012 r. W kwietniu udział ten wynosił 4,6 proc., wynika z sondażu Bank of America Merrill Lynch Fund Manager Survey. Udział akcji obniżył się z 45 proc. do 37 proc.
Ponad jedna trzecia zarządzających wskazuje, iż kryzys geopolityczny jest największym zagrożeniem dla stabilności rynku, a kolejna jedna trzecia najbardziej obawia się niewypłacalności Chin.
- Inwestorzy wierzą w gospodarkę, ale z dwoma dużymi znakami zapytania: Czy jesteśmy w przede dniu destrukcyjnego wydarzenia? I dlaczego w tym punkcie cyklu ożywienie nie jest silniejsze? - wskazuje Michael Hartnett, główny strateg inwestycyjny BofA Merrill Lynch Global Research.
Także zmiany sektorowe w portfelach wskazują na rosnący pesymizm co do rozwoju wydarzeń na rynkach akcji. 15 proc. zarządzających zwiększyło udział w portfelach akcji firm defensywnych, czyli z branży energii i użyteczności publicznej. 8 proc. zmniejszyło zaangażowanie w firmy technologiczne i banki, wynika z sondażu w którym uczestniczyło 218 menedżerów zarządzających w sumie aktywami o wartości 587 miliardów dolarów.
John F. Vail, odpowiadający za globalną strategię w Nikko Asset Management, jednym z największych zarządzających w regionie Azji, przyznał, iż jego firma po raz pierwszy prawie od trzech lat obniżyła nastawienie do akcji z „przeważaj" do "neutralnie" z powodu ryzyka geopolitycznego.