Polska ma około 6,3-proc. udział w europejskim rynku tworzyw sztucznych. W efekcie jesteśmy na szóstym miejscu po Niemczech, Włoszech, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.
Sytuacja branży w naszym kraju jest jednak wyjątkowo dobra. W ubiegłym roku w Europie zanotowano spadek produkcji przemysłowej o 0,4 proc., podczas, gdy w Polsce miał miejsce wzrost o blisko 2,7 proc. Dane dotyczące branży tworzyw sztucznych potwierdzają tę prawidłowość. Stąd perspektywy dla branży na ten rok są optymistyczne. Jest tak głównie ze względu na sytuację w przemysłach powiązanych, m.in. w przemyśle elektrycznym i elektronicznym. Lepiej jest też w budownictwie, w którym poprawa wyników obserwowana jest od drugiej połowy ubiegłego roku i była kontynuowana w pierwszych miesiącach tego roku. Duże inwestycje w branży przetwórstwa poczynione na przestrzeni ostatnich lat przynoszą korzyści, zwłaszcza w sektorach, których sprzedaż produkcji ukierunkowana jest na eksport, jak np. przemysł samochodowy czy przemysł AGD.
- Cieszy wzrost, jaki branża tworzyw sztucznych w Polsce odnotowała w roku 2013, tym bardziej, że prognozy nie były zbyt optymistyczne. Nasz kraj plasuje się w europejskiej czołówce produkcji w niektórych branżach, jak np. sprzętu AGD-RTV - mówi Kazimierz Borkowski, dyrektor zarządzający fundacji PlasticsEurope Polska. Dodaje, że coraz większą rolę odgrywamy również w przemyśle opakowań, zarówno do żywności i napojów, jak i przemysłowych oraz w branży motoryzacyjnej jako dostawca części.
- We wszystkich wymienionych branżach tworzywa sztuczne to jeden z najważniejszych materiałów konstrukcyjnych, stosowany na przykład we wszelkich obudowach sprzętu RTV-AGD, w opakowaniach żywności i chemii gospodarczej czy do produkcji części samochodowych – od wnętrza pojazdu poprzez elementy silnika, przewody transmisji płynów, uszczelki itp. – dodaje Borkowski.
Producenci tworzyw sztucznych w Polsce produkujący surowce do przetwórstwa to zarówno duże krajowe firmy takie jak Basell Orlen Polyolefins, Grupa Azoty, Anwil, Synthos, czy Organika Sarzyna, jak i producenci różnego typu mieszanek i półproduktów na potrzeby konkretnych zastosowań. Według szacunków PlasticsEurope to łącznie ponad 230 firm zatrudniających ponad 6,5 tys. pracowników.