Rośnie popyt na tworzywa sztuczne w Polsce

Popyt na tworzywa sztuczne w Polsce wzrósł w ubiegłym roku o ponad 3 proc. Tym samym przekroczył 2,9 mln ton.

Publikacja: 20.05.2014 16:51

Rośnie popyt na tworzywa sztuczne w Polsce

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Polska ma około 6,3-proc. udział w europejskim rynku tworzyw sztucznych. W efekcie jesteśmy na szóstym miejscu po Niemczech, Włoszech, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Sytuacja branży w naszym kraju jest jednak wyjątkowo dobra. W ubiegłym roku w Europie zanotowano spadek produkcji przemysłowej o 0,4 proc., podczas, gdy w Polsce miał miejsce wzrost o blisko 2,7 proc. Dane dotyczące branży tworzyw sztucznych potwierdzają tę prawidłowość. Stąd perspektywy dla branży na ten rok są optymistyczne. Jest tak głównie ze względu na sytuację w przemysłach powiązanych, m.in. w przemyśle elektrycznym i elektronicznym. Lepiej jest też w budownictwie, w którym poprawa wyników obserwowana jest od drugiej połowy ubiegłego roku i była kontynuowana w pierwszych miesiącach tego roku. Duże inwestycje w branży przetwórstwa poczynione na przestrzeni ostatnich lat przynoszą korzyści, zwłaszcza w sektorach, których sprzedaż produkcji ukierunkowana jest na eksport, jak np. przemysł samochodowy czy przemysł AGD.

- Cieszy wzrost, jaki branża tworzyw sztucznych w Polsce odnotowała w roku 2013, tym bardziej, że prognozy nie były zbyt optymistyczne. Nasz kraj plasuje się w europejskiej czołówce produkcji w niektórych branżach, jak np. sprzętu AGD-RTV - mówi Kazimierz Borkowski, dyrektor zarządzający fundacji PlasticsEurope Polska. Dodaje, że coraz większą rolę odgrywamy również w przemyśle opakowań, zarówno do żywności i napojów, jak i przemysłowych oraz w branży motoryzacyjnej jako dostawca części.

- We wszystkich wymienionych branżach tworzywa sztuczne to jeden z najważniejszych materiałów konstrukcyjnych, stosowany na przykład we wszelkich obudowach sprzętu RTV-AGD, w opakowaniach żywności i chemii gospodarczej czy do produkcji  części samochodowych – od wnętrza pojazdu poprzez elementy silnika, przewody transmisji płynów, uszczelki itp. – dodaje Borkowski.

Producenci tworzyw sztucznych w Polsce produkujący surowce do przetwórstwa to zarówno duże krajowe firmy takie jak Basell Orlen Polyolefins, Grupa Azoty, Anwil, Synthos, czy Organika Sarzyna, jak i producenci różnego typu mieszanek i półproduktów na potrzeby konkretnych zastosowań. Według szacunków PlasticsEurope to łącznie ponad 230 firm zatrudniających ponad 6,5 tys. pracowników.

W sektorze przetwórstwa tworzyw sztucznych łączne zatrudnienie wynosi ponad 138 tys. osób w ponad 7,3 tys. firmach, z czego przeważająca większość to małe i średnie przedsiębiorstwa zatrudniające od kilku do kilkudziesięciu pracowników.

Światowa produkcja tworzyw sztucznych w 2013 r. osiągnęła poziom 299 mln ton. W stosunku do 2012 r. wzrosła o 3,9 proc. Na świecie postępuje dominacja krajów azjatyckich, głównie Chin, w których odnotowuje się ponadprzeciętne wskaźniki wzrostu. Trendy średnioterminowe wskazują, że następuje przeniesienie głównych rynków do Azji. W Europie następuje z kolei ich przesunięcie w kierunku Europy Centralnej i Wschodniej.

W 2013 roku udział europejskiej produkcji tworzyw sztucznych w produkcji światowej wyniósł 20 proc. Europa zajmuje drugą pozycję wspólnie z krajami NAFTA. W dalszym ciągu jest także eksporterem netto tworzyw sztucznych. Zapotrzebowanie ze strony europejskich przetwórców według szacunkowych danych za 2013 r. wyniosło 46 mln ton. To prawie tyle samo co w 2012 r.

Prognozy „Parkietu”.
Jak oszczędzać i inwestować w czasach spadających stóp procentowych?
Finanse
Czego może nas nauczyć Warren Buffett?
Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej