Konkurs wyróżniający studentów TEO zorganizowało po raz czwarty. W tym roku zadaniem uczestników było napisanie eseju „Polska transformacja 1989–2012: sukces czy porażka?".
– Laureaci musieli się wykazać naprawdę dużą wiedzą – mówił podczas uroczystego rozdania nagród Ryszard Petru, przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich. – Liczyła się też kreatywność.
Kapituła konkursu, w której zasiadali prof. Jan Winiecki, prof. Maria Drozdowicz-Bieć, prof. Elżbieta Adamowicz, prof. Urszula Grzelońska, dr Bohdan Wyżnikiewicz, dr Andrzej Kondratowicz, Jerzy Strzelecki, dr Mieczysław Błoński, Ryszard Petru oraz Andrzej Halesiak, wyłoniła trzech laureatów i pięciu wyróżnionych.
Spośród ponad 70 prac. najlepsza okazała się napisana przez Kamila Pruchnika, studenta drugiego roku studiów magisterskich w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku ekonomia. Zwycięzca obecnie pracuje w Instytucie Ekonomicznym w Narodowym Banku Polskim. Jest inicjatorem projektu „Młodzi reformują Polskę", którego celem jest przygotowanie strategii gospodarczej, która uchroni Polskę przed wpadnięciem w pułapkę średniego dochodu (tekst Kamila Pruchnika nt. tej inicjatywy czytaj na str. B11).
– Bardzo dobrze, że takie inicjatywy jak ten konkurs istnieją, to pozwala przetestować osoby takie jak ja, sprawdzić ich warsztat ekonomiczny – mówił Kamil Pruchnik. Zaznaczył, że był zaskoczony, iż temat transformacji jest mało obecny w literaturze. – Mamy doskonałe studium przypadku i trochę szkoda, że nie wykorzystujemy tych doświadczeń gospodarczych – mówił Pruchnik. Z jego analizy wynika, że największym sukcesem transformacyjnym Polski jest stabilizacja gospodarki. – Natomiast liberalizacja rynku i deregulacja nie zostały dokończone – mówił zwycięzca konkursu. – Chcąc odnieść pełnię sukcesu, powinniśmy dokończyć ten etap transformacji.