Na poprawę liczy 42 proc. Polaków – wynika z badania przeprowadzonego przez SMG Insight/YouGov na zlecenie globalnego ubezpieczyciela Genworth Lifestyle Protection Insurance. To 17 proc. więcej niż rok temu, kiedy to zaledwie 25 proc. respondentów spodziewało się poprawy sytuacji finansowej.

Aż 40 proc. respondentów nie spodziewa się żadnej zmiany swojej sytuacji finansowej, a tylko 16 proc. przewiduje, że „pogorszy się".

Polacy są największymi optymistami, jeżeli chodzi o przyszłość finansową - za nimi są Hiszpanie (40 proc. osób oczekuje poprawy), dalej są Niemcy (28 proc.) oraz Francuzi którzy są bardzo pesymistyczni - tylko 17 proc. ankietowanych z optymizmem patrzy w przyszłość finansową swojego gospodarstwa domowego.

Polacy nie ograniczają konsumpcji

Coraz lepsze nastroje w Polsce przekładają się na rosnące wydatki na konsumpcję. Coraz chętniej jadamy poza domem, podróżujemy i odpoczywamy.

Ankietowani byli najmniej chętni do ograniczania budżetów wakacyjnych – tylko 32 proc. respondentów planowało oszczędności w tym roku, podczas gdy w zeszłym było to aż 49 procent.

Polacy nie zamierzają również ograniczać wydatków na prezenty oraz karnety na siłownię. Tylko 27 proc. osób zdecydowało się zaoszczędzić na prezencie dla bliskiej osoby, w porównaniu z 37 proc. w roku ubiegłym. Liczba osób tnących wydatki na karnety na siłownię spadła z kolei o 10 proc.

Jedyna kategoria wydatków, w których ograniczono koszty w większym stopniu niż w zeszłym roku, to transport i paliwo.

Oszczędzanie nie jest priorytetem

Autopromocja
#NowaRp.pl

Znacznie więcej niż wiedza

ZAPRENUMERUJ

Z badania wynika, że oszczędzanie nie jest dla Polaków priorytetem: 39 proc. ankietowanych przyznało, że odkłada miesięcznie mniej niż 100 złotych. Kolejne 40 proc. oszczędza pomiędzy 100 zł a 500 zł miesięcznie. Tylko 21 proc. dorosłych Polaków może sobie pozwolić na odłożenie więcej niż 500 zł.

Brak nawyku oszczędzania i większa skłonność do wydawania pieniędzy ma też negatywne skutki: 33 proc. gospodarstw domowych „miała problemy z płaceniem rachunków na czas", a 23 proc. za poważne obciążenie uznała „regulowanie rachunków i zobowiązań kredytowych". Aż 19 proc. respondentów przyznaje, że „nieustannie zmaga się lub zalega z opłatami" każdego miesiąca.

Polacy porzucają swój „narodowy pesymizm"

– Najnowsza ankieta dotycząca nastrojów wśród konsumentów Genworth Consumer Attitude potwierdza coś, co zauważyliśmy trzy lata temu. Polacy porzucają swój „narodowy pesymizm". Od 2012 roku znacznie wzrosła liczba osób, które z optymizmem patrzą w swoją przyszłość finansową. Jeżeli ten trend utrzyma się, w przyszłym roku optymistów powinno być więcej. Na fali coraz większego optymizmu, wydatki uznaniowe w Polsce wzrosły w większości kategorii względem ubiegłego roku – powiedział Dimitris Kioukis, dyrektor zarządzający Genworth Lifestyle Protection Insurance w Polsce

– Wyniki ankiety pokazują, że wzrost optymizmu mógł przyczynić się do zepchnięcia kwestii oszczędzania na sam dół listy priorytetów. Takie podejście może mieć negatywne skutki – znaczna liczba ankietowanych ma problemy, aby wytrwać do dnia wypłaty (33 proc.), a niemal co czwarte (23 proc.) gospodarstwo ma trudności z opłaceniem rachunków. Przeprowadzona ankieta wskazuje również na ryzyko, że niektórym osobom nie uda się oszczędzić wystarczająco dużo, by poradzić sobie, gdy stracą pracę, zachorują lub zdarzy się nieszczęśliwy wypadek. Istnieje kilka sposobów, aby przezwyciężyć życie w niepewności i przejąć kontrolę nad swoją sytuacją finansową, choćby poprzez wykupienie ubezpieczenia od niespodziewanej utraty dochodów w związku z bezrobociem, wypadkiem lub chorobą – dodał Dimitris Kioukis.

Ankietę przeprowadziła SMG Insight/YouGov na zlecenie Genworth LPI w Polsce, Francji, Hiszpanii i Niemczech w czerwcu 2015 r. W Polsce przeprowadzono ankietę wśród 1015 dorosłych osób w wieku do 16 do 60 lat.