Reklama
Rozwiń

Bill Browder: Putin zarabia na strachu

Panama Papers to tylko wierzchołek góry lodowej pokazujący jak Władimir Putin, zarabiający oficjalnie 134 tys. dolarów rocznie, dorobił się majątku szacowanego na 100-140 mld dolarów.

Aktualizacja: 18.04.2016 17:16 Publikacja: 18.04.2016 16:26

Bill Browder: Putin zarabia na strachu

Foto: AFP

- Panama Papers ujawniły pewne mechanizmy ukrywania pieniędzy. Ale dokumenty odnoszą się tylko do jednej kancelarii - Mossack Fonseca. W Rosji nikt nie zarabia dużych pieniędzy na transakcjach, które nie są wcześniej ukartowane – mówi portalowi Money.pl Bill Browder, amerykański biznesmen, który poprzez fundusz Hermitage Capital Management do 2005 r. był największym inwestorem zagranicznym w Rosji.

W kontekście afery często wspomina się Władimirze Putinie, ale jego nazwisko w panamskich dokumentach nie figuruje. Browder twierdzi, że rosyjski prezydent znalazł na to sposób na okradanie państwa i gromadzenie bogactwa za pomocą zaufanych osób, którym na polecenie Putina państwowe banki przyznają gigantyczne kredyty (a właściwie prezenty).

Zdaniem amerykańskiego biznesmena, nazywającego się „największym wrogiem Putina", cały mechanizm oparty jest na zastraszaniu społeczeństwa i opresyjności reżimu. Dzięki temu Putin jest jego zdaniem najbogatszym człowiekiem na świecie. - Myślę, że ze względu na kryzys gospodarczy, spadek cen ropy naftowej i międzynarodowe sankcje wartość jego majątku spadła z 200 mld dolarów. Szacuję ją na 100-140 mld dolarów – mówi Browder. W Panama Papers wspomina się o majątku Putina wartym 2 mld dolarów, a sam prezydent w ujawnionym 15 kwietnia sprawozdaniu podaje, że w 2015 r. zarobił...134 tys. dolarów.

Biznesmen przyznaje, że obawia się o własne życie. W 2009 r. w rosyjskim więzieniu zmarł jego prawnik Siergiej Magnitski, który stworzył listę osób z otoczenia władzy biorących udział w przestępstwach gospodarczych, później większość z nich została objęta sankcjami UE.

Browder od wydalenia go z Rosji w 2005 r., kiedy został uznany za osobę zagrażającą bezpieczeństwu państwowemu, toczy wojnę z Kremlem (wcześniej był zwolennikiem Putina, na czym korzystał Hermitage Capital). W 2013 r. Rosjanie oskarżyli go o uniknięcie zapłacenia 17 mln dolarów podatków i przejęcia akcji Gazpromu wartych 70 mln dolarów. Na swoim tweeterowym koncie Browder poparł stwierdzenie Andersa Aslunda, eksperta ds. Europy Wschodniej, że Gazprom powinien być traktowany jako „organizacja przestępcza".

Finanse
Listy zastawne: klucz do tańszych kredytów mieszkaniowych?
Finanse
Otwarcie na dialog, czekanie na konkretne działania
Finanse
Putin gotowy na utratę zamrożonych aktywów. Już nie chce kupować boeingów
Finanse
Donald Trump wybiera nowego szefa Fed. Kandydat musi spełniać podstawowy warunek
Finanse
Holistyczne spojrzenie na inwestora