Rosjanie pojadą po karty Visa i Mastercard na Sri Lankę

Bank centralny Sri Lanki zacznie wydawać Rosjanom karty Visa i MasterCard od 21 listopada. Aby ją dostać muszą jednak wydać sporo pieniędzy, a odebrać ją mogą tylko na wyspie.

Publikacja: 17.11.2022 11:16

Rosjanie pojadą po karty Visa i Mastercard na Sri Lankę

Foto: Bloomberg

Od 21 listopada rosyjscy turyści mogą zdalnie zamówić karty debetowe Visa i Mastercard do użytku na Sri Lance i w innych krajach. Realizacją wniosków zajmie się Narodowy Bank Sri Lanki (NBSHL) oraz Rosyjski Narodowy Bank Inwestycyjny i Przemysłowy (NIPB). Kartę można fizycznie otrzymać tylko na wyspie.

Czytaj więcej

Rosjanie odcięci od bankomatów w Finlandii. Chiny ograniczają dostęp do gotówki

Co jest potrzebne do złożenia wniosku o kartę? Na dwa tygodnie przed wizytą na Sri Lance obywatel Rosji musi wysłać do narodowego banku Sri Lanki wniosek online o otwarcie konta w dolarach lub euro oraz zdjęcie paszportu. Po otwarciu konta musi pojechać do moskiewskiego biura NIPB i otworzyć tam konto w rublach i walutach obcych; Potem leci na Sri Lankę a po przyjeździe otrzymaj kartę debetową Visa i Mastercard.

Otrzymaną kartą można płacić i wypłacać gotówkę w rupiach lankijskich na Sri Lance. Karta może być używana w innych krajach, jeśli utrzymane jest na niej minimalne saldo w wysokości 50 dol. lub równowartość w euro.

Visa i Mastercard w marcu zawiesiły pracę w Rosji w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. Karty międzynarodowych systemów płatniczych wydawane przez banki Federacji Rosyjskiej nie są akceptowane za granicą, a karty zagranicznych banków tych systemów nie są akceptowane w Rosji.

Czytaj więcej

Rosyjski system płatniczy Mir ma problemy

Kraje które do niedawna wydawały Rosjanom karty Visa i Mastercard jak Kazachstan, Turcja, Uzbekistan czy Wietnam wycofały się z ich wydawania, w obawie przed wtórnymi sankcjami USA.

Karta ze Sri Lanki jest niepewną inwestycją. Sri Lanka jest gospodarczym bankrutem z ogromnym zadłużeniem, inflacją i masą nierozwiązanych problemów gospodarczych. Karty z tego kraju mogą być blokowane w innych państwach.

Czytaj więcej

Nowy kierunek turystyczny Rosjan. Do Uzbekistanu po karty Visa i MasterCard
Finanse
Emerytury pomostowe. PiS proponuje nowe zasady od przyszłego roku
Finanse
Glapiński: Nikt nie powinien mówić ludziom jak żyć, że muszą jeździć rowerami
Finanse
Metale szlachetne mogą zyskiwać na wartości. Co z dolarem?
Finanse
W płatnościach rewolucja, ale Polacy i tak wolą gotówkę
Finanse
Lira tanieje i tanieć nie przestanie. Urlop w Turcji za grosze?