Podczas Tygodnia Finansów w Abu Zabi odbył się panel prowadzony przez dziennikarza CNBC Dana Murphy’ego. Wśród panelistów był profesor Nouriel Roubini znany jako „Dr. Doom” po tym, jak przewidział krach na rynku nieruchomości w latach 2007-2008. Wykładający na Uniwersytecie Nowojorskim ekonomista wypowiadał się na temat giełd kryptowalut i kierujących nimi ludzi w kontekście niedawnego spektakularnego i odbywającego się w atmosferze gigantycznego skandalu upadku giełdy FTX.

- Lekcja ostatnich tygodni jest taka, że ci ludzie powinni stąd zniknąć – stwierdził Roubini.

Ekonomista, nie przebierając w słowach, określił siedem typów szefów kryptogiełd – „ukryty, skorumpowany, oszust, przestępca, hosztapler i karnawałowy szczekacz”. Zdaniem Roubiniego system kryptogiełd, które są pozbawione nadzoru regulacyjnego jest „całkowicie skorumpowanym ekosystemem”.

Czytaj więcej

Kryptowalutowa plajta. Padła giełda FTX - nowy Lehman czy skandal Enron?

Roubini zaatakował też bezpośrednio szefa giełdy Binance Changpenga Zhao, znanego jako CZ.

- Nie mogę uwierzyć, że CZ i Binance mają licencję na działalność w ZEA. Ma zakaz w Wielkiej Brytanii, a Departament Sprawiedliwości USA prowadzi dochodzenie w sprawie prania brudnych pieniędzy – mówił Roubini, wyrażając też zdziwienie, że w ogóle CZ był na scenie w czasie panelu.

- Organy regulacyjne powinny się dokładnie zastanowić. To chodząca bomba zegarowa – dodał ekonomista.

W dniu panelu kryptogiełda Binance otrzymała pozwolenie na świadczenie usług finansowych w Abu Zabi, kolejnym już emiracie ZEA. Dubaj, handlowa stolica Emiratów, przyznał giełdzie prawo działania na początku 2022. To element reform ZEA, które chcą zostać światowym centrum kryptowalut w czasie, gdy inne kraje powoli zaczynają zastanawiać się, jak zminimalizować ryzyko związane z branżą. A upadek FTX, która to giełda nie zdążyła skorzystać z licencji od Dubaju na działalność przed bankructwem, wskazuje, że ryzyko jest olbrzymie.

Czytaj więcej

1,2 mln amatorów kryptowalut nie odzyska pieniędzy. Eksperci: uregulujmy ten rynek

Obok typowych dla piramid finansowych czy zwykłych możliwych dla giełd finansowych ryzyk, kryptogiełdy są też podejrzewane o ułatwianie prania brudnych pieniędzy. Wobec Binance postępowanie w sprawie toczy się od 2020 roku.

Sam CZ, szef Binance, od niedawna mówi głośno o potrzebie powstania stowarzyszenia ustanawiającego „najlepsze praktyki” oraz konieczności porozumienia z organami regulacyjnymi. Jest on również optymistyczny co do przyszłości branży, twierdząc, że „wykazała ona odporność”.