#RZECZoBIZNESIE: Marcin Dyl: Reforma emerytalna Morawieckiego będzie stymulować do oszczędzania

W planie reformy emerytalnej jest dużo różnych zmian, które są istotne ze względu na strukturę pracodawców w Polsce - mówi Marcin Dyl, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Aktualizacja: 12.07.2016 14:42 Publikacja: 12.07.2016 14:17

#RZECZoBIZNESIE: Marcin Dyl: Reforma emerytalna Morawieckiego będzie stymulować do oszczędzania

Foto: Rzeczpospolita

Zapowiedziana przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego reforma systemu emerytalnego opiera się w dużej mierze na pomysłach, które były wysuwane już od lat, jednak brakowało im konkretnego planu działania. Czy obecna reforma ma szansę powodzenia?

- Założenie jest takie, że PTE przekształca się w TFI i będzie ono zarządzało oszczędnościami emerytalnymi - tłumaczy Marcin Dyl.

Co reforma emerytalna oznacza dla rynku kapitałowego?

- W pewnej perspektywie należy liczyć się z tym, że nastąpią ruchy w ramach grup kapitałowych i właściciele się zastanowią, czy potrzebują dwóch spółek, które działają w tym samym przedmiocie, czy trzeba utrzymywać dwa piony zarządzających – mówi Marcin Dyl.

- Po paru latach pewnie nastąpi konsolidacja w ramach branży – prognozuje.

Plan zakłada również, że TFI przejmą zarządzanie pracowniczymi programami kapitałowymi. Oznacza to ogromne strumienie pieniędzy dla branży. W przypadku większych firm miałoby to nastąpić po dwóch latach od wprowadzenia reformy, natomiast w przypadku mniejszych – od razu.

- Chodzi o to, żeby produkt był jak najbardziej powszechny – mówi Marcin Dyl.

– On będzie najbardziej powszechny wtedy, kiedy poczujemy różne wartości dodane, i kiedy parę różnych podmiotów zacznie współdziałać w zakresie oszczędzania – wyjaśnia.

Marcin Dyl dodaje, że rozwiązania proponowane przez polski rząd zostały już wcześniej wdrożone za granicą, m. in. w Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii. Jak zauważa, w krajach tych początkowo po wprowadzeniu reform część osób wychodziła z dobrowolnych funduszy emerytalnych, jednak po jakimś czasie zyskiwały one większe zaufanie i ludzie często decydowali się na powrót.

Podatek Belki obniżony dla tych, którzy chcą oszczędzać długoterminowo

W planie wicepremiera Morawieckiego pojawiła się również propozycja, by zryczałtowany podatek Belki przy inwestycjach powyżej roku był zmniejszony do 10 proc., niezależnie od zmian emerytalnych. To dobra zachęta dla osób, które chciałyby oszczędzać w dłuższym okresie.

Marcin Dyl stwierdził również, że plany emerytalne dot. pracowników będą miały najsilniejszy skutek ze wszystkich propozycji zawartych w reformie. - Tutaj jest dużo różnych zmian, które są bardzo istotne ze względu na strukturę pracodawców w Polsce. Są tam również zaproponowane zmiany dla małych firm, które mają kilku pracowników – mówi.

Finanse
Czego może nas nauczyć Warren Buffett?
Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą