„Nakazałem przeprowadzenie emisji 100 mln „petro" (z hiszpańskiego - petroleo - ropa) wspartych całym wenezuelskim bogactwem. Każdy „petro" będzie miał wartość baryłki wenezuelskiej ropy" - cytuje Nicolasa Maduro agencja Prime.

Maduro w grudniu zapowiedział emisję własnego wirtualnego pieniądza. Dzięki nowym technologiom ma to pomóc w ominięciu blokady Wenezueli. Zabezpieczeniem „petro" są, według Maduro zapasy ropy, złota i brylantów.

Ile tego Wenezuela ma, nie wiadomo. Kraj dysponuje największymi zasobami ropy na świecie (300 mld baryłek wobec 269 mln baryłek w Arabii Saudyjskiej), ale jest to surowiec trudno dostępny, wymagający drogich technologii i skomplikowanego procesu oczyszczania.

W 2017 roku produkcja spadła do 1,9 mln baryłek na dzień wobec 2,27 mln bd w 2016 roku (w 2008 było to 3,2 mln bd). A 14 listopada 2017 r agencja S&P ogłosiła częściową niewypłacalność PDVSA. Koncern daje Wenezueli 96 proc. wpływów budżetowych i tak naprawdę od tej jednej firmy zależą finanse publiczne.

Co do złota i brylantów leżących rzekomo w państwowym skarbcu, nie wiadomo nic. Nieudolnie rządzona przez skorumpowaną ekipę Maduro Wenezuela jest potężnie zadłużona (ok. 140 mld dol.). Inflacja jest największa na świecie. W 2017 r ceny poszły w górę średnio o 649 proc. (wg Torino Capital). W 2018 r ma to być ponad 1200 proc.

W końcu listopada 2017 r na czele państwowego koncernu naftowego stanął generał z naznaczenia prezydenta. Miało to związek z ogłoszoną przez Maduro kampanią antykorupcyjną, ale też ze spadkiem wydobycia surowca (spadło do poziomu sprzed 30 lat).

Nominację generała poprzedziła fala aresztowań wysokich menadżerów PDVSA i jej spółki-córki w USA - Citgo Petoleum Corp., która ma trzy rafinerie na terenie Stanów Zjednoczonych. Do aresztu trafiło 10 dyrektorów PDVSA i wiceminister planowania za fałszowanie danych o wydobyciu i korupcję.

Maduro zapowiedział, że „akt o ustanowieniu „petro" ogłoszony zostanie 14 stycznia. Zabezpieczeniem „petro" będzie 5 mld baryłek ropy, które zostały wydzielone pod emisję.