Reklama
Rozwiń

Bankrut emituje wirtualny pieniądz

Prezydent Wenezueli ogłosił emisję 100 mln narodowej waluty wirtualnej o nazwie „petro". Zabezpieczeniem ma być ropa, złoto i diamenty.

Aktualizacja: 06.01.2018 10:54 Publikacja: 06.01.2018 10:07

Supermarket w Caracas

Supermarket w Caracas

Foto: Bloomberg

„Nakazałem przeprowadzenie emisji 100 mln „petro" (z hiszpańskiego - petroleo - ropa) wspartych całym wenezuelskim bogactwem. Każdy „petro" będzie miał wartość baryłki wenezuelskiej ropy" - cytuje Nicolasa Maduro agencja Prime.

Maduro w grudniu zapowiedział emisję własnego wirtualnego pieniądza. Dzięki nowym technologiom ma to pomóc w ominięciu blokady Wenezueli. Zabezpieczeniem „petro" są, według Maduro zapasy ropy, złota i brylantów.

Ile tego Wenezuela ma, nie wiadomo. Kraj dysponuje największymi zasobami ropy na świecie (300 mld baryłek wobec 269 mln baryłek w Arabii Saudyjskiej), ale jest to surowiec trudno dostępny, wymagający drogich technologii i skomplikowanego procesu oczyszczania.

W 2017 roku produkcja spadła do 1,9 mln baryłek na dzień wobec 2,27 mln bd w 2016 roku (w 2008 było to 3,2 mln bd). A 14 listopada 2017 r agencja S&P ogłosiła częściową niewypłacalność PDVSA. Koncern daje Wenezueli 96 proc. wpływów budżetowych i tak naprawdę od tej jednej firmy zależą finanse publiczne.

Co do złota i brylantów leżących rzekomo w państwowym skarbcu, nie wiadomo nic. Nieudolnie rządzona przez skorumpowaną ekipę Maduro Wenezuela jest potężnie zadłużona (ok. 140 mld dol.). Inflacja jest największa na świecie. W 2017 r ceny poszły w górę średnio o 649 proc. (wg Torino Capital). W 2018 r ma to być ponad 1200 proc.

Reklama
Reklama

W końcu listopada 2017 r na czele państwowego koncernu naftowego stanął generał z naznaczenia prezydenta. Miało to związek z ogłoszoną przez Maduro kampanią antykorupcyjną, ale też ze spadkiem wydobycia surowca (spadło do poziomu sprzed 30 lat).

Nominację generała poprzedziła fala aresztowań wysokich menadżerów PDVSA i jej spółki-córki w USA - Citgo Petoleum Corp., która ma trzy rafinerie na terenie Stanów Zjednoczonych. Do aresztu trafiło 10 dyrektorów PDVSA i wiceminister planowania za fałszowanie danych o wydobyciu i korupcję.

Maduro zapowiedział, że „akt o ustanowieniu „petro" ogłoszony zostanie 14 stycznia. Zabezpieczeniem „petro" będzie 5 mld baryłek ropy, które zostały wydzielone pod emisję.

Finanse
Listy zastawne: klucz do tańszych kredytów mieszkaniowych?
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Finanse
Otwarcie na dialog, czekanie na konkretne działania
Finanse
Putin gotowy na utratę zamrożonych aktywów. Już nie chce kupować boeingów
Finanse
Donald Trump wybiera nowego szefa Fed. Kandydat musi spełniać podstawowy warunek
Finanse
Holistyczne spojrzenie na inwestora
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama