O przygotowywanym przez Komisję Europejską dokumencie (strategia 2020) pisaliśmy we wczorajszym wydaniu „Rz”. Zawiera on priorytety gospodarcze, które niepokoją Polskę. Ale nie tylko nasz kraj się boi, że w najbliższych latach nastąpi ograniczenie finansowania tradycyjnie rozumianej polityki spójności, czyli wyrównywania dysproporcji w rozwoju gospodarczym między biednymi i zamożnymi regionami Unii. I to nie tylko poprzez inwestycje w innowacje czy „zieloną” gospodarkę, ale też drogi i koleje.
– Państwa członkowskie muszą mieć swobodę wyboru, jak osiągać wzrost gospodarczy – powiedział Robert Fico, premier Słowacji, cytowany przez portal EUobserver. Bronił on instrumentów finansowania zawartych obecnie w polityce spójności. – One muszą pozostać w strategii 2020. Jeśli tak się nie stanie, to niektóre kraje będą wyraźnie poszkodowane – dodał słowacki premier. I wyraźnie nalegał, aby nie łączyć strategii 2020 z dyskusją o nowych unijnych ramach finansowych.
Debata na temat wieloletniego planu wydatków UE po 2013 r. zacznie się już w tym roku. Słowacja, podobnie jak Polska, Węgry, Czechy czy kraje bałtyckie, nalega, aby nowe priorytety gospodarcze nie determinowały wprost unijnych wydatków.
Jednak takiego związku trudno będzie uniknąć, dlatego Polska próbuje wpłynąć na kształt strategii. Jak już informowaliśmy, rząd chce, aby jednym z pięciu mierzalnych wskaźników stał się indeks infrastruktury: transportowej, informatycznej i energetycznej. Miałby on zastąpić wskaźnik ubóstwa, bo – zdaniem Polski – walka z ubóstwem ani nie prowadzi wprost do tworzenia miejsc pracy, ani nie należy do unijnych kompetencji.
Ale próba usunięcia tego celu (obniżenia o 1/4 liczby ludzi żyjących poniżej unijnego poziomu ubóstwa) może się okazać trudna do zrealizowania. Bo do wskaźnika bardzo przywiązana jest Francja. Walkę z ubóstwem jako cel Unii forsują także socjalistyczni eurodeputowani. Początkowo zresztą wskaźnik zaproponowany przez komisarza ds. społecznych Laszlo Andora mówił o redukcji ubóstwa nawet o 1/3. W projekcie dokumentu, wciąż nieostatecznym, zapisano 1/4.