Popłyną miliardy euro

Kolejne rządy w europie planują dalsze działania antykryzysowe. Gabinet Angeli Merkel przygotowuje już drugi plan i w ramach niego może wydać 40 mld euro

Publikacja: 20.12.2008 04:01

Popłyną miliardy euro

Foto: Fotorzepa, Danuta Matloch

– Bardzo ważne jest to, by rząd federalny, landy, a także lokalne społeczności działały w najbliższych tygodniach wspólnie nad nowym programem pobudzenia gospodarki – powiedziała wczoraj Angela Merkel, kanclerz Niemiec.

Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” podał w piątek, powołując się na źródła rządowe, że drugi program ratowania największej europejskiej gospodarki będzie miał wartość 40 mld euro. Niemcy kilka tygodni temu przyjęli już program o wartości 12 mld euro, a potem sprzeciwiali się nadmiernej ingerencji w gospodarkę, także podczas spotkań na forum Unii Europejskiej.

Ale nastroje w niemieckiej gospodarce – jak pokazał wskaźnik opracowany przez instytut Ifo – są najgorsze od 25 lat. W drugim i trzecim kwartale wzrost PKB był ujemny, a według tamtejszego Ministerstwa Gospodarki spadek PKB w przyszłym roku może wynieść nawet 3 proc.

Kanclerz Angela Merkel rozmawiała już na temat nowego planu pomocowego z szefami 16 niemieckich landów. – Skupimy się na inwestycjach w infrastrukturę takich jak drogi – mówiła wczoraj Merkel. Mimo zakrojonego na szeroką skalę programu pomocowego dla gospodarki Merkel chce trzymać budżet w ryzach. Ale prawie pewne jest to, że nie uda się zrealizować celu zrównoważenia budżetu w 2011 r. – To jest nadal nasz cel, bo z powodu zmian demograficznych, które objawią się już w połowie następnej dekady, nie chcemy zbytnio obciążać młodych – podkreśla Merkel.

Także Francja zastanawia się nad kolejnym planem pobudzania gospodarki. – Takie działania mogą być podjęte, jeżeli okażą się konieczne. Na razie nic na to nie wskazuje – mówił w piątek Claude Gueant, szef gabinetu prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego. Jak pokazują najnowsze dane, nastroje francuskich przedsiębiorców są najgorsze od 15 lat.

Jest już pewne, że Francję czeka spadek PKB, pierwszy od 1993 r. W czwartym kwartale według prognoz agencji statystycznej Insee gospodarka skurczyła się od 0,8 proc. w ujęciu kwartalnym, najmocniej od 1974 roku. Efekty pierwszego programu pomocy dla francuskiej gospodarki przygotowanego przez rząd, o wartości 26 mld euro, będą widoczne dopiero w drugim kwartale 2009 r. – ocenia Insee. Do tego czasu liczba miejsc pracy zmniejszy się o ok. 170 tys., a stopa bezrobocia wzrośnie do 8 proc.

Rządy Niemiec i Francji przeznaczyły już miliardy euro na pomoc gospodarce. Po dobrym 2007 r. i jeszcze niezłym początku tego roku w obu krajach wyraźnie spadło tempo wzrostu PKB, a w Niemczech wystąpiła nawet recesja.

Masz pytanie, wyślij e-mail do autora:

[mail=m.kuk@rp.pl]m.kuk@rp.pl[/mail]

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje