RPP krytykuje projekt rządu w sprawie euro

Zgodnie z oczekiwaniami na zakończonym wczoraj posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła bez zmian stopy procentowe

Publikacja: 27.08.2009 02:39

?Sławomir Skrzypek i Donald Tusk nie mogą się dogadać. Tym razem chodzi o procedury przyjęcia euro p

?Sławomir Skrzypek i Donald Tusk nie mogą się dogadać. Tym razem chodzi o procedury przyjęcia euro przez Polskę

Foto: Fotorzepa, Dominik Pisarek Dominik Pisarek

Główna stopa – siedmiodniowych operacji otwartego rynku – nadal wynosi 3,5 proc. Ale RPP utrzymała łagodne nastawienie w polityce pieniężnej, co oznacza, że wciąż możliwe jest cięcie stóp. Zdaniem ekonomistów do obniżki oprocentowania może dojść we wrześniu lub w październiku.

Nie wszyscy jednak podzielają tę opinię. – Stwierdzenie, że oczekiwana poprawa koniunktury, dokonane już cięcia stopy referencyjnej oraz obniżka stopy rezerwy obowiązkowej będą sprzyjały powrotowi gospodarki na ścieżkę potencjalnego tempa wzrostu, wskazują, że Rada czuje się komfortowo z obecnym poziomem stóp – ocenił Adam Antoniak z Banku BPH.

Obniżaniu stóp nie sprzyjają lepsze od oczekiwań dane o gospodarce, jak wtorkowa informacja o blisko 6-proc. wzroście sprzedaży detalicznej. Argumentem przeciwko obniżaniu stóp jest także to, że inflacja wynosi 3,6 proc., gdy górna granica odchyleń od celu Rady to 3,5 proc.

Polityka pieniężna nie była jedynym tematem, jakim zajmowała się na sierpniowym posiedzeniu RPP. Rada przyjęła również stanowisko w sprawie przygotowywanego przez resort finansów projektu rozporządzenia powołującego instytucje odpowiedzialne za wprowadzenie euro w Polsce. Głównym ośrodkiem ma być Narodowy Komitet Koordynacyjny do spraw Euro, ale planowane jest również powołanie rady koordynacyjnej i zespołów roboczych.

– W ocenie Rady projekt w niedostatecznym stopniu uwzględnia rolę NBP w procesie przystępowania Polski do strefy euro – mówi uchwała RPP.

Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że resort finansów proponował bankowi centralnemu obsadzenie stanowiska wiceprzewodniczącego komitetu koordynacyjnego i zespołów roboczych, które będą się zajmować przygotowaniami do wprowadzenia euro.

Propozycja ta nie znalazła się jednak w najnowszej wersji projektu rozporządzenia, która może być przyjęta lada dzień

[ramka][b]Sławomir Skrzypek, prezes NBP[/b]

Wprowadzenie euro wymaga współpracy i pełnej synchronizacji działań między różnymi organami władzy. Znając ostatnią wersję projektu rozporządzenia, mamy obawy, że znaczenie NBP w strukturze instytucji odpowiedzialnych za wprowadzenie euro będzie niedostateczne. To może źle wpływać na skuteczność tego procesu. Liczę jednak na to, że w ostatecznej wersji rozporządzenia zostanie wypracowany taki model, który zapewni odpowiednią rolę banku centralnego w tym procesie. [/ramka]

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje