- Chcielibyśmy, aby ustawa została uchwalona jeszcze w tej kadencji Sejmu, ale nie przywiązujemy do tego szczególnej wagi- - powiedział Henryk Nakonieczny, zastępca pełnomocnika Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej w sprawie płacy minimalnej.
W projekcie założono powiązanie wysokości płacy minimalnej z wzrostem gospodarczym. Rosłaby szybciej gdyby PKB wyniosło co najmniej 3 proc. Natomiast jeśli wzrost gospodarczy byłby niższy lub miał wartość ujemną, minimalne wynagrodzenie byłoby ustalane według dotychczas przyjętych zasad ( czyli proporcjonalnie do wzrostu inflacji i funduszu płac) Główne założenie projektu to powiązanie płacy minimalnej ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce narodowej i taki jej wzrost, aby najniższa pensja stanowiła 50 proc. przeciętnej płacy.
1,5 tysiąca zł brutto ma wynieść w 2012 r. płaca minimalna
"Solidarności" nie podoba się, że obecnie obowiązujące zasady podnoszenie płacy minimalnej są uzależnione od widzimisię polityków, kolejnego premiera czy ministra finansów.
Komisja Trójstronna nie doszła w ubiegłym tygodniu do porozumienia w sprawie płacy minimalnej. Związkowcy nie zgodzili się bowiem się na wzrost płacy minimalnej do 1,5 tys. zł w 2012 roku, czyli 41,3 proc. średniej płacy. Taka propozycja została złożona przez minister pracy, a rząd wydał już rozporządzenie ustalające najniższe wynagrodzenie na takim poziomie.