W Pol­sce w 2010 ro­ku od­rzu­co­no  w ban­kach ma­łym i śred­nim przed­się­bior­stwom  tyl­ko 4 proc. apli­ka­cji o kre­dyt –  wy­ni­ka z naj­now­szych da­nych Eu­ro­sta­tu (eu­ro­pej­ski urząd sta­ty­stycz­ny). To świet­ny wy­nik, bo w efek­cie kry­zy­su go­spo­dar­cze­go  ma­łe i śred­nie przed­się­bior­stwa ma­ją mniej­szy do­stęp do kre­dy­tu ban­ko­we­go. W więk­szo­ści kra­jów eu­ro­pej­skich – po­za Szwe­cją – kre­dyt dla firm jest dziś du­żo trudniejszy do uzy­ska­nia niż trzy la­ta te­mu.

W su­mie od­se­tek od­rzu­co­nych po­dań o po­życz­kę w ban­ku wzrósł w 19 z 20 państw człon­kow­skich, dla któ­rych do­stęp­ne są da­ne. Naj­więk­sze po­raż­ki w sta­ra­niach o kre­dyt od­no­to­wu­ją fir­my w Buł­ga­rii (tu pro­cent od­rzu­co­nych wnio­sków wzrósł z 3 proc. w 2007 roku  do 36 proc. w 2010 roku), w Ir­lan­dii (w 2007 roku od­rzu­ca­no ok. 1 proc. po­dań, te­raz 27 proc.), na Ło­twie (26 proc. od­rzu­co­nych 2010; w 2007  by­ło 4 proc.), w Ho­lan­dii (tu  od­rzu­ca­nych jest ok. 23 proc.) i w Wiel­kiej Bry­ta­nii (21 proc. od­da­lo­nych po­dań).

Naj­ła­twiej o kre­dyt  w ban­kach w Fin­lan­dii – w 2010 roku nie­uda­nych apli­ka­cji by­ło za­le­d­wie 0,2 proc., na Mal­cie (2 proc.), Cy­prze (4 proc.) i we Wło­szech (5 proc.). Wśród kra­jów, w któ­rych ban­ki sprzy­ja­ją w swej po­li­ty­ce kre­dy­to­wej ma­łym i śred­nim fir­mom jest Pol­ska. W 2010, po­dob­nie jak na Cy­prze, od­rzu­co­no tu tyl­ko 4 proc. po­dań o kre­dyt. Przy­ję­to w su­mie 85,4 proc. apli­ka­cji, a w przy­pad­ku 10,5 proc. wnio­ski wy­ma­ga­ły mo­dy­fi­ka­cji (w de­fi­ni­cji Eu­ro­sta­tu to kre­dy­ty udzie­lo­ne przez bank na mniej ko­rzyst­nych wa­run­kach niż po­żą­da­ny). To wskaź­ni­ki do­brze pla­su­ją­ce Pol­skę na tle in­nych kra­jów – w Hisz­pa­nii np. udzie­lo­no w tym sa­mym cza­sie kre­dy­tów   tyl­ko 59 proc. firm  spo­śród sta­ra­ją­cych się, a w nie­mal 30 proc. przy­pad­ków zmie­nio­no wa­run­ki kre­dy­to­wa­nia na mniej ko­rzyst­ne. Ale pol­skie wskaź­ni­ki są gor­sze niż trzy la­ta te­mu, kie­dy to w Pol­sce nie­mal 92 proc. ubie­ga­ją­cych się firm otrzy­ma­ło kre­dyt.

Da­ne opu­bli­ko­wa­ne przez Eu­ro­stat opar­te są na ba­da­niach obej­mu­ją­cych 25 tys.  przed­się­biorstw w  Unii Europejskiej. By­ły to fir­my z nie­fi­nan­so­wych sek­to­rów ryn­ku, za­trud­nia­ją­ce od dziesięciu do 249 osób od  2005 roku (i co najmniej dziesięć osób w momencie badania). Ba­da­nia mia­ły wska­zać na czyn­ni­ki mogące ogra­ni­czać  wzrost go­spo­dar­czy w przyszłości. Da­ne zo­sta­ły ze­bra­ne w związ­ku z  Eu­ro­pej­skim Ty­go­dniem MŚP trwa­ją­cym od 3 do 9 października w 37 krajach europejskich.