W Polsce w 2010 roku odrzucono w bankach małym i średnim przedsiębiorstwom tylko 4 proc. aplikacji o kredyt – wynika z najnowszych danych Eurostatu (europejski urząd statystyczny). To świetny wynik, bo w efekcie kryzysu gospodarczego małe i średnie przedsiębiorstwa mają mniejszy dostęp do kredytu bankowego. W większości krajów europejskich – poza Szwecją – kredyt dla firm jest dziś dużo trudniejszy do uzyskania niż trzy lata temu.
W sumie odsetek odrzuconych podań o pożyczkę w banku wzrósł w 19 z 20 państw członkowskich, dla których dostępne są dane. Największe porażki w staraniach o kredyt odnotowują firmy w Bułgarii (tu procent odrzuconych wniosków wzrósł z 3 proc. w 2007 roku do 36 proc. w 2010 roku), w Irlandii (w 2007 roku odrzucano ok. 1 proc. podań, teraz 27 proc.), na Łotwie (26 proc. odrzuconych 2010; w 2007 było 4 proc.), w Holandii (tu odrzucanych jest ok. 23 proc.) i w Wielkiej Brytanii (21 proc. oddalonych podań).
Najłatwiej o kredyt w bankach w Finlandii – w 2010 roku nieudanych aplikacji było zaledwie 0,2 proc., na Malcie (2 proc.), Cyprze (4 proc.) i we Włoszech (5 proc.). Wśród krajów, w których banki sprzyjają w swej polityce kredytowej małym i średnim firmom jest Polska. W 2010, podobnie jak na Cyprze, odrzucono tu tylko 4 proc. podań o kredyt. Przyjęto w sumie 85,4 proc. aplikacji, a w przypadku 10,5 proc. wnioski wymagały modyfikacji (w definicji Eurostatu to kredyty udzielone przez bank na mniej korzystnych warunkach niż pożądany). To wskaźniki dobrze plasujące Polskę na tle innych krajów – w Hiszpanii np. udzielono w tym samym czasie kredytów tylko 59 proc. firm spośród starających się, a w niemal 30 proc. przypadków zmieniono warunki kredytowania na mniej korzystne. Ale polskie wskaźniki są gorsze niż trzy lata temu, kiedy to w Polsce niemal 92 proc. ubiegających się firm otrzymało kredyt.
Dane opublikowane przez Eurostat oparte są na badaniach obejmujących 25 tys. przedsiębiorstw w Unii Europejskiej. Były to firmy z niefinansowych sektorów rynku, zatrudniające od dziesięciu do 249 osób od 2005 roku (i co najmniej dziesięć osób w momencie badania). Badania miały wskazać na czynniki mogące ograniczać wzrost gospodarczy w przyszłości. Dane zostały zebrane w związku z Europejskim Tygodniem MŚP trwającym od 3 do 9 października w 37 krajach europejskich.