Ministerstwo Skarbu Państwa wystąpiło w piątek o zwołanie kolejnych nadzwyczajnych walnych zgromadzeń akcjonariuszy giełdowych spółek. Chce przeprowadzenia zmian w składach rad nadzorczych Ciechu, w których kontroluje 44,15 proc. akcji, i Azotów Tarnów – 32,05 proc. walorów.
Jak duże zmiany personalne szykują się u giełdowych producentów i dystrybutorów polskiej chemii, nie wiadomo. Analitycy podchodzą spokojnie do możliwych zmian. Ich zdaniem jest to wpisane w działalność firm kontrolowanych przez Skarb Państwa. – Zawirowania w składzie rad nadzorczych nie są mile widziane, ale w moim przekonaniu nie powinny mieć wpływu na wycenę spółek – ocenia Tomasz Kasowicz, analityk Erste Securities.
Resort nie chce się wypowiadać, czy w planach są kolejne wnioski o zwołanie NWZA. W branży nieoficjalnie mówi się, że w najbliższym czasie spodziewać się można roszad personalnych także w KGHM (31,79 proc. akcji). A w ostatnich dniach Ministerstwo Skarbu Państwa wnioskowało o zwołanie nadzwyczajnego walnego zgromadzenia w PKN Orlen (27,52 proc. akcji) po przedstawieniu korupcyjnych zarzutów b. członkowi zarządu PKN Markowi S. Jak poinformowało biuro prasowe płockiego koncernu, jedynym punktem w porządku obrad będzie podjęcie uchwał w sprawie zmian w składzie rady nadzorczej spółki.
Resort zgłosił także wniosek o zmiany w radzie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (72 proc. akcji).
Także w piątek MSP ogłosiło przetarg na doradcę prawnego w procesie prywatyzacji Ciechu. Ma być odpowiedzialny za przygotowanie procedury zbycia akcji; w tym weryfikację ofert i pomoc w ocenie ofert wstępnych. Termin składania ofert to 20 stycznia 2012 r.