Piotr Bień, za­rzą­dza­ją­cy port­fe­lem ak­cji w ING PTE, za­sia­da w ra­dzie nad­zor­czej spół­ki bu­dow­la­nej PBG. Ta sy­tu­acja za­sko­czy­ła bran­żę. Do­tych­czas nie zda­rza­ła się czę­sto, a od kil­ku lat nie ma wcale przed­sta­wi­cie­li in­sty­tu­cji zaj­mu­ją­cych się za­rzą­dza­niem ak­ty­wa­mi w radach nad­zor­czych. – PTE ma ta­kie pra­wo. W ra­mach do­brze spra­wo­wa­nej kon­tro­li wła­ści­ciel­skiej dla KNF nie sta­no­wi to pro­ble­mu – mó­wi Łu­kasz Daj­no­wicz, rzecz­nik KNF.

Choć nie jest to nie­zgod­ne z pra­wem, to jest – zda­niem in­we­sto­rów in­sty­tu­cjo­nal­nych - nie­zgod­ne z za­sa­da­mi ko­dek­su do­brych prak­tyk in­we­sto­rów in­sty­tu­cjo­nal­nych, któ­ry pod­pi­sa­ło tak­że ING PTE w 2006 r.

– W sy­tu­acji nad­zwy­czaj­nej in­we­stor mo­że się zde­cy­do­wać na ta­ki krok, ale czy w przy­pad­ku PBG wy­stę­pu­je spe­cjal­na sy­tu­acja? Nie są­dzę. W wie­lu spół­kach jest obec­nie źle, czy­li za chwi­lę mo­że się oka­zać, że w ich ra­dach bę­dą za­sia­dać na­si przed­sta­wi­cie­le – mó­wi oso­ba z bran­ży.

130 mln zł to wartość akcji PBG w portfelu OFE?ING na koniec 2011 r.

In­ne­go zda­nia jest Grze­gorz Chło­pek, wi­ce­pre­zes ING PTE. Je­go zda­niem w PBG jest sy­tu­acja nie­stan­dar­do­wa. – Spół­ka pla­nu­je emi­sję ob­li­ga­cji za­mien­nych na ak­cje, któ­ra mo­że do­pro­wa­dzić do zmian wła­ści­ciel­skich, w wy­ni­ku któ­rych po­krzyw­dze­ni zo­sta­ną mniej­szo­ścio­wi ak­cjo­na­riu­sze. Sy­tu­acja wy­ma­ga, by emi­sja zo­sta­ła do­brze skon­stru­owa­na, a ra­da po­win­na te­go przy­pil­no­wać. Nasz pra­cow­nik ma do wy­ko­na­nia kon­kret­ne za­