– Mamy nadzieje, że taka ewentualność będzie już możliwa od 2013 roku. – minister nauki przyznała, że szacuje, iż na początku zaangażowanie firm może być niewielkie, może dotyczyć 1000 – 1500 firm – Wszystko będzie zależało od zaangażowania firm i jednostek naukowych.

W czasie sesji plenarnej minister Kudrycka zwracała uwagę, że nie ma szans by przyspieszyć w "ekspresie innowacyjnym" jeśli firmy nie zwiększą swoich prywatnych nakładów na innowacje. Jej zdaniem powoli, ale rosną publiczne pieniądze na innowacje, a efektem jest to, że w zeszłym roku uczelnie wyższe zgłosiły dwa razy więcej (ok 1200) patentów innowacyjnych niż w 2007 roku. W najbliższym czasie 13 nowych krajów (w tym Chorwacja) przedstawią swoje wnioski dotyczące badań naukowych w UE.

Uważa, że w Polsce potrzebne jest to by uczelnie dbały o to by ich współpraca dotycząca badań i rozwoju wspomagała więcej niż do tego pory małe i średnie firmy, to daje szansę - właśnie o tym mówi - dać szanse uczelniom by zaczynały od małych projektów.

Minister Barbara Kudrycka chciałaby by dobrowolne wsparcie mogły otrzymywać nie tylko uczelnie, ale wszystkie jednostki badawcze: - Chciałabym by pieniądze nie były przekazywane na rzecz uczelni w ogóle, ale adresowane do określonych wydziałów, a nie na sama administrację uczelniana, bo wówczas przedsiębiorcy będą mogli oczekiwać profilowania badań lub rozwoju poszczególnych kierunków - minister Kudrycka chciałaby by zmiana przepisów została uchwalona w przyszłym roku, a odpisy mogłyby być realizowane od 2014 (czyli z podatków za 2013 rok). Jej zdaniem resort finansów akceptuje ten pomysł i w najbliższych miesiącach projekt ustawy powinien trafić na rząd.