Powołanie unii bankowej wymaga wielu zmian prawnych

Związki między rządami krajowymi i ich bankami powinny zostać zerwane dzięki utworzeniu unii bankowej – powiedział Jens Weidmann, członek Rady EBC

Publikacja: 16.06.2012 10:10

Powołanie unii bankowej wymaga wielu zmian prawnych

Foto: Bloomberg

Weidmann, który jest także prezesem niemieckiego Bundesbanku, powiedział w wywiadzie dla dziennika „Corriere della Sera", że utworzenie unii bankowej znacząco wpłynęłoby na suwerenność poszczególnych krajów i prawa ich parlamentów. Poza tym, nikt nie mógłby zagwarantować, że fundusz ratunkowy byłby używany i kontrolowany w efektywny sposób.

– To nie jest sprawa, która może zostać szybko rozwiązana, ponieważ wymaga wielu zmian prawnych podobnych do tych w przypadku unii fiskalnej – powiedział Weidmann odnosząc się do utworzenia unii bankowej. Jego zdaniem 100 mld euro pomocy dla hiszpańskich banków to wystarczająca suma. – Biorąc pod uwagę to, co dzisiaj wiemy, wygląda na to, że taki pakiet wystarczy na utworzenie odpowiedniego marginesu bezpieczeństwa. Wsparcie zmniejsza niepewność wobec wypłacalności hiszpańskich banków i pozytywnie wpływa na stabilizację rynków finansowych.

Weidmann powiedział, że jeśli Grecja nie wypełni swoich zobowiązań dotyczących oszczędności i reform, przepływ pieniędzy z pakietu pomocowego może zostać „zaburzony". – A to miałoby wpływ na możliwość pozostania Grecji w strefie euro – stwierdził.

Zapytany o reformy przeprowadzane we Włoszech przez premiera Mario Montiego, Weidmann powiedział, że włoski polityk podjął ważne decyzje. – Teraz istotną kwestią jest wprowadzenie reform w życie i potrzeba czasu, zanim przyniosą one owoce. Włochy są na dobrej drodze.

– Nie wszystkie problemy można rozwiązać za pomocą obniżek stóp procentowych – odpowiedział Jens Weidmann zapytany o możliwość zmniejszenia przez EBC kosztu pieniądza poprzez obniżenie głównej stopy poniżej 1 proc. Podkreślił jednocześnie, że niestabilność rynków finansowych wynika z niepewności politycznej wobec przeprowadzania reform w Grecji i przyszłości strefy euro.

Jens Weidmann odrzucił tezę prezydenta USA Baracka Obamy, który wezwał europejskich polityków do wspierania wzrostu gospodarczego na Starym Kontynencie. – Musimy zrozumieć, że obecna w wielu krajach recesja jest skutkiem braku wiary w finanse publiczne, co przyczynia się do spadku konkurencyjności. Nie ma łatwego wyjścia z tej sytuacji, musimy zwalczyć jej przyczyny. Nie ma jednak wątpliwości, że rozwiązaniem nie jest zwiększanie długu publicznego poprzez pieniężne stymulowanie gospodarki.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje