ada nadzorcza Alrosa przyjęła strategię rozwoju koncernu do 2021 r. Zakłada on, że dochody wzrosną 2,8 raza do 11,9 mld dol., choć wydobycie diamentów z syberyjskich złóż tylko o 20 proc. do 38-41 mln karatów. Rosjanie zakładają bowiem, że w tym czasie znacznie podniosą się ceny kamieni na światowym rynku. Także popyt na diamenty i brylanty ma do 2021 r był wyższy o 38 proc..
Do tego poprawi się jakość wydobywanych diamantów, bowiem Alrosa uruchamia nowe podziemne kopalnie zawierające kamienie najczystszej próby.
Wszytko to wymaga inwestycji, toteż Alrosa zamierza wydać w ciągu 10 lat na poszukiwania i nowe wydobycie ok. 235 mld rubli (7,5 mld dol.). Większość zostanie wydana na budowę nowych kopalń w Jakucji. Oznacza to zmianę technologii wydobycia. Do tej pory syberyjskie diamenty były wydobywane z ogromnych odkrytych lejów (tzw. trubki - trąbki, głębokością do pół kilometra), do których wjeżdżały ciężarówki i wywoziły urobek na taśmy. Największy - trubka Mir został otwarty w 1955 r.
Obecnie Alrosa jest drugim największym dostarczycielem diamentów i brylantów na rynki świata, głównie USA, Indii i Izraela. Ma ok. 25 proc. runku. Lider - brytyjski De Beers ma ok. 40 proc. i wydobywa kamienie głównie w RPA i Botswanie.