Na kolejnych miejscach są: producenci pozostałego sprzętu transportowego, firmy budowlane, chemiczne oraz zajmujące się działalnością związaną z kulturą, rozrywką i rekreacją. Korporacja szacuje, że wzrost gospodarczy w drugim kwartale tego roku wyniesie 3,4 proc. a wskaźnik rentowności obrotu netto firm zbliży się do 4,0 proc. KUKE. To skutkować może ogłoszeniem kolejnych upadłości
Tak wynika z analizy przygotowanej przez KUKE SA ( Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych)
KUKE mierzy ryzyko prowadzenia działalności w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy przez porównanie liczby upadłości do ilości firm działających w danym sektorze przedsiębiorstw.
Korporacja podała również, że z danych pochodzących z sądów gospodarczych wynika, iż w czerwcu upadłość ogłosiło 68 firm oraz 7 osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. Było to o 17,1 proc. proc. mniej firm niż w maju, w którym zanotowano 82 upadłości oraz 6,3 proc. więcej niż w czerwcu zeszłego roku, kiedy to upadły 64 firmy. W statystykach sądów gospodarczych w czerwcu pojawiła się wysoka liczba osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej ogłaszająca upadłość (z uwagi na charakter opracowania nie są one uwzględnione w poniższej analizie), podwyższającą ogólną liczbę upadłych podmiotów do 75.
W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy na skutek niewypłacalności, działalność gospodarczą zakończyły 792 przedsiębiorstwa. Suma upadłości z ostatnich dwunastu miesięcy po czerwcu okazała się o pół procent wyższa od zanotowanej po maju (788). Przed rokiem tj. w czerwcu 2011 r. roczna krocząca suma upadłości wynosiła 685 firmy. W ostatnich dwunastu miesiącach najmniejszą liczbę upadłości w pojedynczym miesiącu ogłoszono w listopadzie (54 firmy), natomiast w maju upadło najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 82. – podaje KUKE.