Gospodarka Korei Południowej zmniejszyła dynamikę. W drugim kwartale bieżącego roku dynamika wzrostu PKB tego państwa wyhamowała do 0,4 proc. W analogicznym okresie 2011 r. południowokoreańska gospodarka rosła w tempie 2,4 proc. Jednak spowolnienie było widoczne już w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku, kiedy wzrost wyniósł 0,9 proc.

Na początku lipca bank centralny Korei obniżył stopy procentowe z 3,25 do 3 proc., ale najnowsze, rozczarowujące dane o wzroście gospodarczym mogą skłonić jego władze do dalszego łagodzenia polityki pieniężnej. Pierwsza od trzech lat obniżka stóp dla wielu ekonomistów była zaskoczeniem. Teraz analitycy spodziewają się dalszego obniżania kosztu pieniądza.

– Jeśli wzrost gospodarczy jest tak niski, jak teraz, pokazuje to, że warunki są faktycznie niekorzystne. Biorąc pod uwagę liczby, uważam, że bank centralny z pewnością obniży stopy procentowe we wrześniu lub październiku – uważa Yum Sang-Hoon z SK Securities.

Korea Południowa jest piątą, po Chinach, Japonii, Indiach i Rosji, największa gospodarką Azji i w ogromnym stopniu zależy od eksportu. Ten sektor odpowiada za prawie połowę rocznego PKB Korei, ale w ostatnim roku w jego wyniki uderzył mocno kryzys zadłużenia w Europie i powolne odbicie w USA. Te dwa rynki są największymi odbiorcami południowokoreańskiego eksportu. Jego wielkość w drugim kwartale zmalała o 0,6 proc. – wynika z danych Banku Korei.

Analitycy uważają, że mając na uwadze obecną sytuacje gospodarczą na świecie, może się okazać powrót do dynamicznego wzrostu w Korei Południowej może być czasochłonny. – To nie jest problem tylko Korei, trudno więc powiedzieć, kiedy gospodarka tego kraju znów zacznie szybko rosnąć – dodaje Yum Sang-Hoon podkreślając, że wszystko zależy od tego, jak zostaną rozwiązane problemy Europy. Jak uważa Hank Morris z Triple A Parnters, do słabszego eksportu doszło mniejsze od oczekiwanego zwiększenie konsumpcji wewnętrznej, które wyniosło o zaledwie 0,3 proc.