Jak wybrać konto bankowe, z którego będziemy zadowoleni? Wybór nie powinien opierać się opierać na jednorazowej promocji dla nowych klientów czy też poleceniu przez znajomego przed dokonaniem wyboru warto jest porównać oferty kilku banków. Na co zatem warto zwrócić uwagę?

1. Jak najniższe koszty

Uproszczenie i automatyzacja wielu procesów powoduje, że banki mogą oferować klientom coraz tańsze usługi. To cieszy. Bo klienci zwracają szczególną uwagę na niskie koszty obsługi rachunku bankowego. Dziś prowadzenie rachunku za 0 zł nie jest niczym niezwykłym. Wystarczy np. przelewać pensję na rachunek lub płacić kartą płatniczą, a konto bankowe może być darmowe. Podobnie przelewy. Mamy na rynku sporo rachunków gdzie złożenie dyspozycji przelewu nie kosztuje ani złotówki. Gdy aktywnie korzystamy z konta, wiele usług będzie zrealizowanych bez dodatkowych kosztów.

2. Online i mobilnie

Coraz trudniej wyobrazić sobie rachunek bez możliwości prowadzenia bankowości elektronicznej, jak również mobilnej. Konto przez Internet to wygoda dla klienta. Weźmy pod uwagę np. przelewy. Kilkanaście lat temu przekazanie środków na inne konto wiązało się z koniecznością odwiedzin w placówce bankowej gdzie pracownik banku realizował odpowiednią dyspozycję. Podobnie w przypadku wielu innych dyspozycji. Dziś wystarczy dostęp do rachunku i online, i można taką transakcję zrealizować z każdego miejsca i o każdej porze.


Idealne konto osobiste może być obsługiwane poprzez różne kanały, m.in. przez aplikację mobilną umożliwiającą szybki podgląd środków, dokonanie przelewów czy też zapewniającą pakiet wygodnych płatności mobilnych, jak chociażby BLIK czy płatność zbliżeniową w systemie HCE. Dobrze, aby aplikacja umożliwiała także dokonywanie przelewów na numer telefonu. Zwróćmy dodatkowo uwagę, czy zarówno bankowość elektroniczna, jak i aplikacja mobilna banku są intuicyjne i pozwalają na łatwe korzystanie ze wszystkich oferowanych możliwości.

3. Dodatkowe usługi

Banki nierzadko oferują „bonusowe" usługi mające zachęcić klientów do wyboru ich oferty. Może to być np. cashback, czyli możliwość wypłaty gotówki z kasy sklepowej przy okazji zakupów przy użyciu karty debetowej czy systemu BLIK, albo Moneyback, czyli zwrot części pieniędzy wydanych poprzez płatności bezgotówkowe.
Sprawdźmy, na jakich warunkach taki zwrot może być dokonany – od jakiej wydanej sumy, w których punktach handlowo-usługowych, jaki procent od wydanej kwoty.
Od konta w banku oczekujemy bezpieczeństwa powierzonych środków oraz prowadzonych transakcji. Jednak to nie wystarczy. Darmowe prowadzenie rachunku, dobrze rozwinięta bankowość elektroniczna i mobilna, a także wygodne korzystanie z bankomatów, gęsta sieć placówek bankowych obsługiwanych przez profesjonalistów – tego wszystkiego oczekuje dziś klient od swojego banku.