Reklama
Rozwiń
Reklama

Nastroje w firmach coraz gorsze

Kwartalny barometr koniunktury, jaki opracowuje Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH okazał się w lipcu jeszcze niższy niż kwartał i rok temu

Publikacja: 07.08.2012 14:49

Nastroje w firmach coraz gorsze

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik SM Sławomir Mielnik

Wyniósł – 15, 7 pkt i różnica w porównaniu do zeszłego roku wyniosła aż 12,3 pkt.

- Możemy powiedzieć, w firmach panują głębokie , pesymistyczne nastroje – przyznaje Joanna Klimkowska, współautorka badania. – W poprzednich latach na początku III kwartału widoczne było sezonowe ożywienie nastrojów. Teraz widoczne są spadki.

Najgorsze nastroje mają firmy produkujące samochody, meblarskie oraz zajmujące się naprawę maszyn i urządzeń. Najmniej pesymistycznie Myśla o najbliższych miesiącach szefowie przedsiębiorstw produkujących nastroje, tworzywa z gumy oraz produkty z metali.

W ciągu kwartału znacząco wzrósł problem kłopotów z płynnością finansową. Jak barierę wymienia problemy z płynnością już ponad 30 proc. firm (kwartał temu niespełna 22 proc.) Ale najpoważniejsza barierą są problemy popytowe ( ma je ponad 60 proc. firm przemysłowych).

Znacznie gorsze nastroje niż w przemyśle panują w budownictwie i w transporcie. Pozytywne nastroje przeważają wśród szefów firm handlowych i w branży bankowej.

Reklama
Reklama

Za to lepiej  niż kwartał temu swoją kondycje oceniają gospodarstwa domowe. Co ważne zmniejsza się obawa o wzrost bezrobocia.

Finanse
Nowa metoda kradzieży na BLIK. Można nieświadomie zostać pośrednikiem przestępców
Finanse
CFO w globalnej firmie: ryzyko, innowacje i odpowiedzialność za przyszłość
Finanse
Ważna zmiana w BLIK już wkrótce. Dotyczy wypłat gotówki
Finanse
Rynek kapitałowy potrzebuje szczególnej uwagi również w czasie giełdowej hossy
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama