Na nudę narzekać nie możemy. Byliśmy świadkami kilku bardzo dużych przejęć i fuzji. Na GPW przeprowadzono największą w historii ofertę prywatnej spółki. Rząd zafundował nam podniesienie wieku emerytalnego. A na otarcie łez od nowego roku zapłacimy mniej za gaz. Warto też wspomnieć o mistrzostwach Euro 2012, które bezpośrednio przełożyły się na wyniki wielu firm. Niestety, w wielu przypadkach (np. w branży restauracyjnej) oczekiwania okazały się zbyt optymistyczne.
1. Popracujemy dłużej
Wprowadzona w tym roku reforma emerytalna zakłada, że od 2013 roku będzie następować stopniowe zrównanie i podwyższenie wieku emerytalnego. Docelowy wiek – 67 lat – zostanie osiągnięty w 2020 roku w przypadku mężczyzn i w 2040 roku w odniesieniu do kobiet. Będzie istniała możliwość przejścia na częściową emeryturę: od 62 lat życia dla kobiet i od 65. roku życia dla mężczyzn (przy odpowiednio co najmniej 35 i 40 latach stażu ubezpieczeniowego).
Podniesienie wieku emerytalnego w Polsce wywołało sporo kontrowersji. Z większości badań opinii publicznej wynika, że Polacy nie są z tego powodu zadowoleni. Na całym świecie wiek emerytalny mieszkańców jest jednak podnoszony. Wynika to ze zmian demograficznych. Powodują one, że rośnie średnia oczekiwana długość trwania życia, a to wymusza podnoszenie wieku emerytalnego, aby zachować stałe proporcje między aktywnością zawodową a emeryturą.
Jak policzyło PKO BP, gdyby nie podwyższenie wieku emerytalnego, trzeba byłoby podnieść składkę emerytalną z 19,52 proc. do ok. 26 proc. Alternatywą mógłby być wzrost stawki podatku VAT o ponad 8 pkt proc., z obecnych 23 proc., lub znaczne zmniejszenie wartości emerytur wobec wysokości świadczeń wypłacanych obecnie.
2. Sprzedaż Lux-Medu, czyli przejęcie roku
Mimo spowolnienia gospodarczego ten rok obfitował w wiele transakcji fuzji i przejęć. Wyróżnić na pewno należy sprzedaż Lux Medu. Po kilkumiesięcznych spekulacjach kilka dni temu okazało się, że nowym właścicielem tej największej polskiej prywatnej firmy świadczącej usługi zdrowotne będzie międzynarodowa grupa ubezpieczeniowo-medyczna Bupa. O Lux- Med starało się też kilku inwestorów finansowych. Jednak ostatecznie sprzedający – czyli fundusz Mid Europa Partners – wybrał właśnie Bupę. Kluczem do transakcji była zapewne zaproponowana cena. Wartość transakcji wyniosła aż 400 mln euro – czyli ponad 1,6 mld zł. Sprzedaż Lux Medu jest największą transakcją przeprowadzoną przez fundusz private equity w Polsce w 2012 roku.