Bank Korei obniżył swoją główną stopę procentową z 2,75 do 2,5 proc. Takiego ruchu spodziewało się zaledwie sześciu na 20 ankietowanych przez agencję Bloomberga ekonomistów. Reszta oczekiwała, że stopy pozostaną bez zmian.
- Polityka pieniężna Japonii przypuszczalnie odegrała dużą rolę w dzisiejszej decyzji Banku Korei. Obniżka stóp procentowych może być postrzegana jako sposób na ochronę eksportu – ocenił Huh Kwan, makler obligacji w domu maklerskim Korea Investment & Securities.
- Obserwujemy kolejną rundę globalnego łagodzenia polityki pieniężnej, od Japonii po Europę, a Korea musi działać tak samo. Obniżka stóp procentowych pomoże Korei bronić się przed słabym jenem – zgadza się Lee Sang Jae, ekonomista z domu maklerskiego Hyundai Securities.
Na początku kwietnia Bank Japonii (BoJ) ogłosił nowy program łagodzenia polityki pieniężnej, który ma definitywnie skończyć z deflacją, nękającą ten kraj od dwóch dekad. W rezultacie skupu przez BoJ obligacji skarbowych za wykreowane pieniądze, w ciągu dwóch lat baza monetarna Japonii (wartość gotówki w obiegu i rezerw banków komercyjnych w banku centralnym) ma się podwoić.
Ta polityka doprowadziła do wyraźnego osłabienia jena. Dziś za dolara można kupić około 100 jenów, podczas gdy jesienią ub.r. – zanim ruszyły spekulacje na temat nowej strategii BoJ – było to zaledwie 80 jenów. Koreański won w minionych sześciu miesiącach umocnił się wobec jena o 24 proc.