Włochy przestraszyły się kary z Brukseli

Władze włoskie obiecały przestrzegać unijnych reguł fiskalnych w następnym budżecie mimo pogarszających się finansów publicznych i rządowej zapowiedzi znacznego obniżenia podatków.

Aktualizacja: 02.06.2019 16:24 Publikacja: 02.06.2019 15:27

Włochy przestraszyły się kary z Brukseli

Foto: AFP

W odpowiedzi na pismo Komisji Europejskiej, dlaczego ogromny dług finansów publicznych zwiększył się w ubiegłym roku minister gospodarki Giovanni Tria obarczył winą spowolnienie gospodarki i stwierdził, że dodatkowe działania oszczędnościowe pogorszą jedynie sytuację. „Pragnę powtórzyć, że budżet na 2020 r. będzie zgodny z Paktem Stabilizacji i Wzrostu" — napisał w odpowiedzi do Brukseli.

Spadek wymiany handlowej i działalności przemysłowej w II półroczu był ostry i większy do spodziewanego,  to uniemożliwiło Włochom spełnienie unijnego wymogu zmniejszenia zadłużenia — wyjaśnił. "Uważam, że nowy rząd wykazał odpowiedzialne i ostrożne podejście. W każdym razie ze względu na duże bezrobocie i warunki zbliżone niemal do deflacji zastosowanie restrykcyjnych posunięć fiskalnych dałoby wyniki odwrotne od oczekiwanych" — dodał.

Włochom zależy na uniknięciu prawnego starcia z Unią z powodu strukturalnego deficytu budżetowego, który nie uwzględnia skutków biznesowego cyklu i elementów jednorazowych. Zgodnie z unijnymi regułami, powinien maleć o 0,6 proc. PKB rocznie do czasu osiągnięcia równowagi. Zamiast tego rósł od 2015 r.

Groźba działań dyscyplinujących

Pismo Unii podpisane przez komisarzy Valdisa Dombrowskisa i Pierree Moscovici wysłano do Rzymu w środę nazajutrz po stwierdzeniu przez wicepremiera Matteo Salviniego, że unijne reguły fiskalne są przestarzałe.

Od czasu zwycięstwa w wyborach europejskich Salvini, którego Liga rządzi od roku z populistycznym Ruchem 5 Gwiazd obiecał znaczne obniżenie podatków, co zwiększyłoby deficyt. Uważa, że Włochy powinny je obniżać dla pobudzenia wzrostu, a nie trzymać się reguł, które dławią gospodarkę. Koalicyjny partner, który przegrał w tych wyborach popiera podatkowe plany Salviniego, ale nie zgodzi się na żadne redukcje wydatków na ochronę zdrowia i opiekę społeczną.

Minister Tria jest wykładowcą uczelnianym, nie związanym z żadną partią, od czasu utworzenia rządu w czerwcu miał często spięcia polityczne ze swymi mocodawcami, zwłaszcza podczas długiego sporu z Brukselą o budżet na 2019 r., bo chciał zadeklarować zmniejszenie deficytu. Oznaką istniejących nadal napięć w koalicji jest opóźnienie wysyłki odpowiedzi w ostatniej chwali, kiedy Luigi Di Maio powiedział, że nie konsultowano z im jej treści i zażądał posiedzenia rządu przed wysyłką.

Zgodnie z unijnym prawem Komisja Europejska ma obowiązek ostrzegać kraje członkowskie na piśmie, kiedy nie dotrzymują uzgodnionych kryteriów fiskalnych: deficytu budżetowego w wysokości 3 proc. PKB i długu finansów publicznych do 60 proc. PKB, a  opornym nakładać wysokie kary — przypomniał Reuter.

Tria stwierdził, że deficyt w 2019 r. może zmaleć poniżej zakładanych 2,4 proc PKB, a Komisja uważa, że jest nadal za duży. Projekt budżetu na 2020 r. zostanie przedstawiony na jesieni.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje