Reklama
Rozwiń

Pracodawcy i ekolodzy apelują do Bieńkowskiej o energetyczne domy

Konfederacja Lewiatan wraz z Koalicją Klimatyczną wystosowały wspólny apel do wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej w sprawie szybkiego wdrożenia ustawy o charakterystyce energetycznej budynków.

Publikacja: 12.12.2013 13:36

Zdaniem sygnatariuszy apelu to jeden z ważniejszych i pilniejszych aktów prawnych, które Polska powinna wprowadzić w życie, bo dzięki temu nie będzie musiała płacić kar i w pełni będzie mogła korzystać z unijnych środków w nowej perspektywie budżetowej UE.

Jak podkreślają ekolodzy i przedsiębiorcy, choć projekt ustawy jest gotowy, a wiele środowisk go popiera i apeluje o jego szybkie wprowadzenie w życie, to ma on trudności z poparciem przez Radę Ministrów i trafieniem pod obrady Sejmu.

Tymczasem Polska ma już ponad roczne opóźnienie w implementacji przepisów UE zawartych w projekcie ustawy.

- Wiele organizacji pozarządowych jak też biznes zgadzają się, że ta ustawa jest pilnie potrzebna. Mamy nadzieję, że zmiany w składzie rządu nie spowodują odłożenia projektu ustawy do szuflady na kolejne miesiące, bo nie możemy sobie już na to pozwolić. Pani Wicepremier w swoim inauguracyjnym przemówieniu wspomniała o potrzebie przestawienia polskiej gospodarki na innowacje. Sektor budowlany jest jednym z tych, który tego najpilniej potrzebuje. – powiedziała Agnieszka Tomaszewska z Instytutu na rzecz Ekorozwoju.

- Już dwa razy w tym roku Polska dostała od Komisji Europejskiej sygnały, że jest problem z wdrożeniem dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków, a to m.in. od jej wdrożenia zależeć będzie wielkość środków na efektywność energetyczną. Jeśli brak ustawy zablokuje inwestycje ze środków unijnych w tym obszarze, będzie to cios nie tylko dla przedsiębiorców, ale też dla rynku pracy i rozwoju regionalnego - powiedziała Daria Kulczycka, Dyrektor Departamentu Energii i Klimatu w Konfederacji Lewiatan.

„ W ocenie sygnatariuszy niniejszego listu opóźnienie prac wstrzymuje osiągnięcie potencjalnych korzyści, które niesie ze sobą podnoszenie efektywności energetycznej budynków, zarówno w sferze gospodarczej, jak i środowiskowej. Brak aktu prawnego jasno określającego ramy działań zmierzających do zwiększenia liczby budynków o wysokim standardzie energetycznym powoduje szczególnie zaniepokojenie na rynku budowlanym, gdyż uniemożliwia przedsiębiorcom adaptację do przyszłych regulacji prawnych." – napisali w liście do wicepremier Bieńkowskiej pracodawcy i ekolodzy.

Finanse
Listy zastawne: klucz do tańszych kredytów mieszkaniowych?
Finanse
Otwarcie na dialog, czekanie na konkretne działania
Finanse
Putin gotowy na utratę zamrożonych aktywów. Już nie chce kupować boeingów
Finanse
Donald Trump wybiera nowego szefa Fed. Kandydat musi spełniać podstawowy warunek
Finanse
Holistyczne spojrzenie na inwestora