Wskaźniki makroekonomiczne i sytuację na rynkach finansowych powinien śledzić każdy, kto zamierza odłożyć trochę pieniędzy na przyszłość.
Nawet podczas wybierania najprostszego bezpiecznego produktu finansowego, np. konta oszczędnościowego czy lokaty w banku, trzeba pamiętać, że na zysk będą miały wpływ przyszłe zmiany oprocentowania. Dlatego bardzo ważne są moment podjęcia decyzji o odłożeniu pieniędzy oraz czas trwania inwestycji.
Ruchy gospodarczego zegara
– Sytuacja gospodarcza zmienia się zgodnie z cyklem koniunkturalnym. Odkładając pieniądze, często działamy w sposób procykliczny, czyli zgodny z ruchem gospodarczego zegara, a czasem warto lokować oszczędności wbrew trendom rynku, aby nie narazić się na tzw. bąble inwestycyjne – mówi Leszek Pawłowicz, wiceprezes zarządu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.
Najlepszym przykładem są nieruchomości. Co prawda w tym przypadku cykl inwestycyjny jest długi, ale jeśli zdecydujemy się zainwestować w ten sposób pieniądze, kiedy nieruchomość jest przewartościowana, może się okazać, że za kilka lat nasza inwestycja jest warta np. 30 proc. mniej niż wtedy, kiedy ją kupowaliśmy.
Narodowy Bank Polski prognozuje, że polska gospodarka w kolejnych latach będzie w fazie ożywienia. Według projekcji inflacji i PKB opublikowanej w listopadzie ub.r. w przyszłym roku PKB ma wzrosnąć o 2,9 proc., a w 2015 r. o 3,3 proc. To oznacza, że przyszedł czas na wybór produktów oszczędnościowych, które są atrakcyjne w czasach dobrej koniunktury.