Zmarł Mieczysław Wilczek

W środę w Warszawie zmarł w wieku 82 lat Mieczysław Wilczek, minister przemysłu u schyłku PRL. Był twórcą słynnej ustawy Wilczka

Publikacja: 30.04.2014 16:17

Mieczysław Wilczek, przedsiębiorca, chemik, prawnik, minister przemysłu PRL. Zmarł 30 kwietnia 2014

Mieczysław Wilczek, przedsiębiorca, chemik, prawnik, minister przemysłu PRL. Zmarł 30 kwietnia 2014 roku.

Foto: Fotorzepa, Dariusz Golik Dariusz Golik

Wilczek urodził się 25 stycznia 1932 roku w Sandomierzu. Z wykształcenia chemik i prawnik. Był twórcą wielu patentów z chemii, w tym słynnego proszku do prania IXI 65. W latach 1988-89 był ministrem przemysłu w rządzie Mieczysława Rakowskiego.

Byłem pyskaty i niezależny finansowo

Wprowadził w życie ustawę o działalności gospodarczej w 1989 roku, która spowodowała aktywizację drobnych przedsiębiorców w ostatnich miesiącach istnienia Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

- "Co nie jest zakazane, jest dozwolone" - było fundamentalną zasadą ustawy Wilczka. Uwolniła energię milionów Polaków, którzy w niedługim czasie założyli ok. dwa miliony firm. Polska stała się miejscem "kontrrewolucji straganów", od których zaczynali startujący przedsiębiorcy. W ciągu kilku lat nowe, małe firmy stworzyły blisko sześć milionów nowych miejsc pracy" - napisali członkowie Centrum im. Adama Smitha we wspomnieniu o Mieczysławie Wilczku.

Zdaniem Andrzej Sadowskiego z Centrum im. Adama Smitha, nie byłoby Polski w Unii Europejskiej bez Wilczka. - Tak zwana ustawa Wilczka spowodowała, że Polska przeszła do historii ekonomicznej świata jako kraj największego cudu gospodarczego końca XX wieku. To było porównywane do cudu gospodarczego Niemiec po II wojnie światowej. Ta ustawa była konstytucją polskiej przedsiębiorczości - zaznaczył.

- Śmiem twierdzić, że dzięki tej ustawie uratowano polską demokrację. To dlatego, że pracownicy w zwalnianych zakładach socjalistycznych nie wyszli na ulice dlatego, że znaleźli pracę w tych prywatnych przedsiębiorstwach - podsumował.

W 1990 roku dostał Nagrodę Kisiela, w 2008 Centrum Smitha nadało mu tytuł "Jego Przedsiębiorczości". Wielokrotnie wymieniany na liście 100 najbogatszych Polaków tygodnika Wprost.

Finanse
Najwięksi truciciele Rosji
Finanse
Finansowanie powiązane z ESG to korzyść dla klientów i banków
Debata TEP i „Rzeczpospolitej”
Czas na odważne decyzje zwiększające wiarygodność fiskalną
Finanse
Kreml zapożycza się u Rosjan. W jeden dzień sprzedał obligacje za bilion rubli
Materiał Promocyjny
Jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką?
Finanse
Świat więcej ryzykuje i zadłuża się. Rosną koszty obsługi długu