Putin znów zatroszczył się o Putina

Kuzyn prezydenta objął kolejną intratną posadę. Krewni Kremla to łakomy kąsek dla biznesu.

Publikacja: 02.07.2014 20:23

Putin znów zatroszczył się o Putina

Foto: Bloomberg

Igor Putin wszedł do rady dyrektorów Inoventica, holdingu IT, który rozwija w Rosji technologię tzw. chmury (cloud) – dowiedziała się gazeta „Kommiersant". Holding kontrolują rosyjscy bogacze i osoby ustosunkowane – 5 proc. udziałów ma Swietlana Nikiforowa, żona ministra łączności Rosji.

Rówieśnicy

Igor Putin to syn Aleksandra Putina, rodzonego brata Władimira Putina seniora. Igor (rocznik 1953) jest o rok młodszy od prezydenta Rosji i zasiada we władzach wielu rosyjskich firm. Współpracują one blisko z władzą i korzystają z publicznych pieniędzy.

Putin ma przyciągać do firmy inwestorów i ich pieniądze oraz pomóc realizować strategię. A ta polega na osiągnięciu jak największej sprzedaży „chmurnych technologii" klientom, w tym instytucjom i firmom państwowym. Nazwisko Putin powinno otworzyć wszystkie drzwi.

Sprawdził się ?w bankowości

W 2010 r. Igor, kuzyn prezydenta, absolwent technikum samochodowego w Riazaniu oraz Moskiewskiego Instytutu Gospodarki i Prawa, o bankowości miał nikłe pojęcie, ale został członkiem władz (m.in. wiceprezesem i członkiem rady nadzorczej) prywatnego Master Bank. Firmę – 41. miejsce na liście największych banków w Rosji – kontrolowała rodzina prezesa Borysa Bułoczkina. Eksperci nie mieli wątpliwości, że Putin to dla tego banku figurant z dobrym nazwiskiem.

– Praktyka, gdy do banku na wysokie stanowisko, niezwiązane z konkretną pracą operacyjną, zaprasza się krewnego wysokiego urzędnika państwowego, jest rozpowszechniona – przyznał jeden z bankierów gazecie „Kommiersant".

– Nic nie wiem o działalności Igora Putina w bankowości, ale jestem pewien, że podwyższy wartość administracji banku. Związki rodzinne to wciąż ważny element walki konkurencyjnej – ocenił Agwan Mikaelan, dyrektor firmy Ekspertyzy Finansowe.

W tym wypadku nazwisko Putin nie pomogło. W listopadzie minionego roku bank upadł z hukiem – był to jak dotąd największy upadek w historii rosyjskiej bankowości. Rosjanie trzymali w nim 47,4 mld rubli (4,48 mld zł). Bank centralny, który odebrał licencję na działalność, podał, że Master Bank nie przestrzegał prawa dotyczącego przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy, finansowaniu terroryzmu, a także, że „bank był zamieszany w podejrzane operacje na wielkie kwoty".

Igor Putin na wartości nie stracił. Po upadku Master Banku szybko wskoczył na kolejną intratną posadę. Został prezesem Funduszu Wsparcia Przemysłu. Fundusz korzysta z państwowej kasy, realizując projekty rozwojowe w różnych częściach Rosji. Fundusz informował wtedy, że Igor Putin zrezygnował z pracy w innych firmach, „by skupić się na zadaniach funduszu".

Grunt to rodzinka

Przypadek kuzyna Putina nie jest odosobniony. Firmy – najczęściej państwowe, ale też zagraniczne – chętnie zatrudniają „krewnych Kremla" na wysoko opłacanych stanowiskach. Oleg Gref, 32-letni syn Hemana Grefa, prezesa największego banku Europy Środkowo-Wschodniej, a wcześniej ministra gospodarki, znalazł posadę najpierw w Deutsche Banku, a potem został wiceprezesem grupy konsultacyjnej NZM Centr.

Syn wicepremiera Dmitrija Kozaka, 30-letni Aleksiej, jest menedżerem w inwestycyjnym banku VTB Kapital, należącym do drugiego największego – i państwowego – banku Rosji VTB. Syn prezesa tego banku Andrieja Kostina – Andriej junior (36 lat), jest dyrektorem zarządzającym wspólnego oddziału banku rosyjskiego i Deutsche Banku.

Dwaj synowie wicepremiera Siergieja Iwanowa – Aleksandr (37 lat) i Siergiej (34 lata) – też polubili bankowość. Pierwszy jest wiceprezesem państwowego banku rozwoju Wnieszekonombank, a drugi wiceprezesem państwowego Gazprombanku.

Żona byłego szefa Izby Obrachunkowej Federacji Siergieja Stiepaszyna, Tamara, jest wiceprezesem VTB. Brat wicepremiera Arkadija Dworkowicza, Michaił (36 lat), zajmował fotel wiceprezesa firmy deweloperskiej Mirax Group i doradzał szefowi jej rady dyrektorów.

41-letni Siergiej Matwiejenko to syn Walentyny Matwiejenko, byłej burmistrz St. Petersburga, miasta, z którego wywodzi się Władimir Putin. Walentyna Matwiejenko teraz przewodniczy Radzie Federacji (izba wyższa parlamentu). Siergiej był wiceprezesem banku St. Petersburg, teraz jest dyrektorem generalnym VTB-Development.

Igor Putin wszedł do rady dyrektorów Inoventica, holdingu IT, który rozwija w Rosji technologię tzw. chmury (cloud) – dowiedziała się gazeta „Kommiersant". Holding kontrolują rosyjscy bogacze i osoby ustosunkowane – 5 proc. udziałów ma Swietlana Nikiforowa, żona ministra łączności Rosji.

Rówieśnicy

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje