Hang Seng China Enterpries Index, zwany też indeksem akcji H, w poniedziałek 28 lipca podskoczył o 0,9 proc. do 11094,72 pkt i zaatakował terytorium, gdzie rządzą byki. Powodem tego marszu w górę jest polityka chińskiego rządu zmierzająca do poprawy koniunktury w tej drugiej gospodarce świata pozytywnie wpływająca na nastroje inwestorów. Obietnica rządu otwarcia państwowych firm dla prywatnego kapitału mocno pchnęła w górę kursy akcji takich gigantów jak naftowy koncern Petrochina, czy Industrial&Commercial Bank of China, lider sektora bankowego w Państwie Środka.
Niektórym chińskim bankom obniżono poziom rezerw obowiązkowych, rząd przyspieszył realizację projektów rozwoju infrastruktury, złagodzono też ograniczenia w inwestowaniu na rynku nieruchomości. Wszystko po to, żeby możliwe było osiągniecie zaplanowanego wskaźnika wzrostu produktu krajowego brutto w 2014 r. na poziomie bliskim 7,5 proc.
Wprawdzie niedźwiedzie do których zaliczany jest David Cui, ekonomista Bank of America przekonują, że pobudzanie koniunktury przez chiński rząd opóźnia zwrot w stronę bardziej trwałego modelu gospodarki w którym kluczową rolę odgrywa popyt konsumencki i usługi, to byki na czele z Markiem Mobiusem, szefem Templeton Emerging Market Group widzą szansę na dalszą zwyżkę cen akcji. Ten guru inwestorów nie wyklucza skoku o kolejne 20 proc.
- Nastroje zmieniły się i sprzyjają zwyżce notowań, a wyceny są atrakcyjne - zauważa Khiem Do, współzarządzający aktywami o wartości około 60 miliardów dolarów w Baring Asset Management w Hongkongu. Przekonuje, że akcje chińskich spółek przez długi okres nie dotrzymywały tempa rynkom światowym i teraz nadrabiają dystans, gdyż sprzyjają temu zmiany w polityce rządu.
Shanghai Composite Index podskoczył dzisiaj ponad 2 proc., a wolumen ponad dwukrotnie przekroczył 30-dniową średnią intraday. CSI300, wskaźnik największych spółek w Państwie Środka, rósł o 2,6 proc., a ChiNext, indeks firm o mniejszej kapitalizacji zyskiwał 1,6 proc. Hang Seng w Hongkongu poszedł w górę o 1 proc. przy wolumenie o 77 proc. wyższym niż 30-dniowa średnia. Na giełdach w Hongkongu i Szanghaju szczególnym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się akcje spółek finansowych po tym jak Reuters poinformował, że Bank of Communication złożył wniosek o zgodę na przetestowanie mieszanego układu właścicielskiego, a spółka matka Shenyin Wanguo HK zgodziła się na akwizycję w wyniku której powstanie piąty na chińskim rynku dom maklerski pod względem wartości aktywów.