Przychody firm zarządzających funduszami są tym wyższe, im większa jest wartość aktywów, które powierzyli im inwestorzy. Wymarzonym klientem dla TFI jest więc ktoś, kto swoje oszczędności wpłaca do funduszy systematycznie. Najlepiej, jeżeli robi to przez długie lata. Akurat w przypadku długoterminowego, systematycznego oszczędzania interesy TFI oraz ich klientów są zbieżne. Firmy mogą na takich inwestorach zarobić, a sami klienci, systematycznie oszczędzając nawet niewielkie kwoty, mogą osiągnąć znacznie lepsze wyniki z inwestycji niż przy jednorazowych wpłatach.

Dlatego TFI prześcigają się w motywowaniu klientów, aby przez pięć, dziesięć albo więcej lat regularnie powierzali im swoje oszczędności. W planach systematycznego oszczędzania (ma je w ofercie większość TFI) z upływem czasu inwestor płaci coraz niższą opłatę manipulacyjną, która w niektórych funduszach sięga nawet 5 proc. Pod koniec programu nie płaci jej już wcale.

Oprócz programów, w których oszczędzający sam wybiera rodzaje funduszy – są również plany, które wyboru dokonują za nas, a także takie, które starzeją się razem z inwestorem. Opierają się na tzw. strategiach cyklu życia (z angielskiego: life cycle) lub daty docelowej (target date), w których alokacja oszczędności pomiędzy różnymi klasami aktywów zmienia się automatycznie z wiekiem inwestora lub z czasem trwania programu (dlatego część TFI oferuje tego typu strategie tylko w ramach programów emerytalnych – IKE, IKZE lub PPE).

Im więcej czasu upływa od rozpoczęcia inwestycji, tym oszczędności są lokowane bezpieczniej. W funduszach daty docelowej, rozpoczynając inwestycję, deklarujemy, ile lat zamierzamy oszczędzać (w przypadku niektórych funduszy rok zakończenia programu, np. 2030, jest bezpośrednio określony w jego nazwie). Na początku stosunkowo duża część naszych oszczędności trafia do najbardziej ryzykownych i potencjalnie najbardziej zyskownych funduszy akcji. Z czasem, gdy program dobiega końca, coraz większa część kapitału – zarówno tego wpłacanego na bieżąco, jak i nagromadzonego przez lata – trafia do mniej ryzykownych funduszy. Programy oparte na strategiach cyklu życia często przewidują również zniżki w opłatach manipulacyjnych.

—jam