Gospodarka Włoch, najgorsza w strefie euro od ponad dekady, nie osiągnęła wzrostu kwartalnego w ostatnich 3 latach. — Po 3 latach recesji zaczyna znowu rosnąć zatrudnienie — powiedział minister dziennikowi „Corriere Della Sera" i dodał, że to poprawi zaufanie konsumentów, biznesmenów i zapoczątkuje wzrost w trzeciej gospodarce strefy euro. Rząd przewiduje w tym roku spadek PKB o 0,3 proc. i wzrost o skromne 0,6 proc. w 2015 r.
Minister podał, że rząd zatwierdzi w styczniu pakiet posunięć pobudzających inwestycje. Będą to m.in. decyzje fiskalne wspierające małe firmy, działania nakierowane na podmioty niefinansowe np. towarzystwa ubezpieczeniowe, aby udzielały kredytów bezpośrednio firmom, kroki ograniczające ryzyko dla zagranicznych inwestorów, a takie zachęty do lokowania prywatnych inwestycji w działalność kulturalną.
Padoan powiedział, że Włochy unikną obłożenia ich budżetu nadzorem przez Komisję Europejską, a dług finansów publicznych, proporcjonalnie największy w strefie euro po greckim, zacznie maleć w 2016 r.
W 2015 r. Włochy przystąpią do uruchomienia odraczanych planów sprzedaży przedsiębiorstw państwowych i udziałów w publicznych nieruchomościach, aby pozyskać fundusze i zmniejszyć dług. Resort finansów wystawi na sprzedaż pocztę Poste Italiane, operatora kontroli ruchu lotniczego ENAV, mniejszościowy udział w fermie energetycznej ENEL, pracuje też nad prywatyzacją kolei Ferrovie. Rząd odroczył w 2014 r. sprzedaż tych aktywów z powodu chwiejności na rynkach finansowych i opóźnień w przygotowaniu podmiotów państwowych do debiutu giełdowego.